Společnost AdVivum, specializující se na prodej vinného skla Riedel, uspořádala další z rady zajímavých degustací. Do vinného portfolia si vybírají vinaře něčím zajímavé, často špičky regionu, ze kterého pochází. Novým přírůstkem se stalo Domains Devillard, rodinný podnik sdružující několika skvělých vinařských domén Burgundska. Vína prezentoval přímo zástupce „právě aktivní generace“, Amaury Devillard, který do Prahy dorazil i se svou ženou Pauline.
Domains Devillard sestává z Domaine de la Ferté z Côte Chalonnais, Château de Chamirey z Mercurey a Domaine des Perdrix z Côte de Nuits. Rodina Devillard kontrolovala i negociántský dům Rodet, který ovšem před několika lety prodala finanční skupině Sequana Capital, aby se mohli pořádně věnovat „svým“ vínům (byť třeba Domaine des Perdrix se pod jejich kontrolu dostalo až v roce 1996). Devillard disponuje několika špičkovými terroir, mimo jiné i kouskem Grand Cru Echezeaux. O vinice se starají co nejpečlivěji, hrozny sbírají ručně do malých bedýnek a ve vinařství dále striktně protřídí… však to znáte, to už se dnes stává standardem. Amaury Devillard doporučuje jejich vína nedekantovat, i mladá nechat raději nějakou dobu rozdýchat v lahvi. Považuje je (a prodeje to potvrzují) za špičková především do vyšší gastronomie, restaurací. Doporučuji zaskočit na www.domainesdevillard.com a podívat se na prezentaci jednotlivých domén, web obsahuje detaily o vínech z různých ročníků, mapku apelací s označením vinic i kupu fotografií. Já pomalu přejdu k degustaci …
Ta se odehrávala v salónku hotelu Intercontinental, chutnalost se z odpovídajících sklenek Riedel, a ke skvělým vínům bylo připraveno i jídelní degustační menu malých porciček všemožných lákavě vypadajících chuťovek, které představil osobně šéfkuchař hotelu a prezident AKC ČR pan Miroslav Kubec. Vína pak vždy představil přímo pan Devillard, z francouzštiny překládal pan Čejka. Našlo se dost prostoru na diskuzi i na případné „emoce“ víny vyvolané, tedy to, co ve víně Amaury Devillard chtěl hledat nejčastěji.
Bourgogne Chardonnay “Le Renard“ 2005
Carpaccio z tuňáka Yellow Fin a opečený plátek tuňáka s tartarem ze salátové okurky
Řada „Le Renard“ (lišák) z Maison Devillard byla vyrobena poprvé právě v ročníku 2005. Má se jednat o „základní“ vína, za rozumné ceny, ale v takové kvalitě, aby zákazníka přesvědčila o schopnostech vinařství a případně přilákala k jejich dražším vínům z vyhlášených terroir. Bílá varianta je čistá šardonka, pouze velmi jemně (10% při kvašení) v sudech. Víno překvapilo vyšší barvou, krásnou čistou květinovou vůní, svěží a překvapivě bohatou. V chuti středně plné, s harmonicky zapracovanou kyselinkou, krásnou mineralitou a tóny citrusů. Na základní víno hodně slušné (byť tedy cokoliv s prodejní cenou přes 550,- Kč těžko nazývat základním). Doprovod čerstvého tuňáka zvolen skvěle, carpaccio jsem si užil trošku víc než opečenou část. Moc pěkný úvod večera!
Mercurey 1er Cru „La Mission“ 2005 Château de Chamirey
Marinované mušle svatého Jakuba v citronovém oleji na pyré ze sušených tomatů
Poloha „La Mission“ je monopolem o rozloze 1.8 ha, vína odtud tedy vyrábí pouze Château de Chamirey. Vysoká barva, výrazná vůně, vyvážené, květiny se mísí s ovocem, tóny sudu vše jen krásně podtrhují – vymazlená aromatika minerální barikované chardonnky jak ji umí snad jen v Burgundsku. V chuti slušně plné, velmi suché, čisté bez jediného rušivého elementu, vše v harmonii, krásná mineralita, dlouhé… co víc si přát? Nic, jen osobně dávám přednost variantám s méně sudu. Toto víno si poleželo ve dřevě 18 měsíců, ze 40% šlo o sudy nové, zbytek jeden či dva roky staré. Doprovod v podobě mušle svatého Jakuba (naloženo v citruso-medové směsi) byl skvělý, šťavnatý, k vínu pasoval výborně. Kdo umí, ten umí. Kdo neumí, tak o tom jen píše :o)
Bourgogne Pinot Noir “Le Renard“ 2005
Šafránové nudle s tempurovaným prsíčkem z jarního kuřátka na zázvorové trávě, omáčka ze zázvoru a Yakiniku
Stoprocentní Pinot Noir z lišáčí řady pochází z keřů starých 20 až 30 let a jako entrée k červeným posloužil skvěle. Jiskrná, pěkná barva, s jemnou nazrálostí na okrajích. Ve vůni svůdně ovocné, především červené peckové ovoce (třešně), trocha hutnějších tónů typu zpocené kůže, mírně agresivnější alkohol, šípky a brusinky. Chuť středně plná, odrůdově naprosto klasická, s lehce trpkou ovocností, malinami, možná přímočařejší, ale určitě ne jednoduchá nebo nudná, s delším kouřovým závěrem. Hodně povedené víno! Párováno s výborným kouskem kuřátka a „nudlemi“ vytvořenými prý dle postupů moderní „molekulární gastronomie“. Inu chutnalo a vypadalo to trochu jako želé z masového vývaru, technika přípravy by mne více než zajímala. Ale k tomuto vínu bych nejspíš volil pokrm jiný.
Mercurey 1er Cru „Les Ruelles“ 2005 Château de Chamirey
Terinka z jeleního hřbetu s brusinkovým confitem
Zásah do černého… či spíše rudého. Krásná ovocná aromatika (třešně), sud, alkohol, opět ony „tóny kůže“, elegantní, byť zatím ne úplně harmonický a trochu uzavřený projev, ale s jasným potenciálem pro další vývoj. Plnější, expresivní chuť koncentrovaného pinotu, ovoce se zatím trochu hádá s výraznějším tříslem, alkohol působí lehce nasládle a v delší dochuti postupně vyskakují jednotlivé ovocné tóny. Chce nějakou dobu ležet a bude to fantastické! Víno bylo podrženo jelení terinkou s brusinkami, dokonalá volba. Ostatně jakákoliv slušná paštika a brusinky vám budou s dobrým pinotem ladit skoro vždy, pro mne se jedná o nepostradatelnou součást menu, kde je pinot přítomen. K vínu, postupně se otevírajícímu v poloprázdné lahvi, jsem se během večera ještě několikrát vrátil, opravdu krásné. Některé z dalších vzorků večera jsou možná „objektivně“ lepší (například Nuits-Saint-Georges skoro jistě), přesto bych do archivu volil toto…
Nuits-Saint-Georges 2004 Domaines des Perdrix
Španělská sušená šunka s pikantním kuskusovým salátem a fíky
Velmi slušná, lehce nazrálá barva. Výrazná, typická vůně. Jemná ovocná aromatika se stopami čaje a šípků. Plnější, naprosto klasická chuť s dobrou kyselinkou, tříslem, ovocem a delší dochutí. Takhle si představuji „encyklopedický“ skvělý pinot, ale osobně mi tam chybělo něco trošku navíc. Očekával bych, že přesně takhle to víno bude chutnat a vonět, přesto právě ty různé zajímavé drobnůstky navíc nakonec rozhodují o koupi. Sušená šunka byla příjemným doprovodem, kuskus chutnal famózně. Jak jen to dělají? To ty kousky fíků a asi cibule? Netuším…
Nuits-Saint-Georges 1er Cru 2005 „Aux Perdrix“, Domaine des Perdrix
Konfitovaný hovězí krk s burgundskou omáčkou a pečenými pak-choiovými listy
Velmi vysoká barva, až nepřirozená na oblast a odrůdu. Možná za to může netypická a extrémní koncentrace keřů na vinici, je jich tam 13,000 na hektar. Víno je kupáží z keřů ve stáří 80, 42 a 22 let, fermentovaných zvlášť a následně pečlivě prohnaných sudem. Vůně je velmi výrazná, ale poněkud uzavřená, ven se dere zatím pouze primární ovocnost a hrozny. V chuti je víno plné, koncentrované, s drsnějším tříslem a dlouhou dochutí. Přiznám se, že z tohoto vína jsem měl ne úplně burgundský dojem, jako by šlo spíše stylem obrovské „novosvětské“ koncentrace než „burgundské“ elegance. Ale kdo ví, nejspíš mate ten první sevřený dojem, jednalo se o „vraždu neviňátka“, víno zatím není připraveno k běžnému pití, ovšem za pár let…
Degustační jídélko potěšilo, jak blízko bylo tradičnímu „boeuf bourguignon“ netuším, ale chutnalo. Víno ale přeci jen v kombinaci značně dominovalo.
Vosne Romanée 2000, Domaine des Perdrix
Rolovaný jehněčí Paillard s restovanými houbami a špenátem
V pozvánce bylo slíbeno i překvapení nad rámec předem známých šesti vzorků, stalo se jím Vosne Romanée. Již znatelně nazrálá pěkná barva nabudila pozornost na další smyslové zážitky. I vůně je krásně vyzrálá, výrazná, uleželá a ušlechtilá, z nějakých konkrétních tónu se snad vylupuje obligátní červené peckové ovoce, možná mírně živočišné aroma a humus. Chuť je tenčí, než bych očekával, výraznější je kyselina, objevují se trpčí ovocné tóny, kořenitost a celé doznívá dost dlouho. V ústech přetrvává příjemný dojem z krásného vína, ale osobně mne nezasáhlo. Možná jsem čekal něco víc, ještě o kousek více elegance, přeci jen plnější dojem (jistě, je to Vosne Romanée, ale stejně), nevím… přeci jen, bavíme se o víně za více než dva tisíce. Ovšem kombinace s jehněčím a houbami proběhla na výbornou, skvělá volba.
Celkové hodnocení? Krásná vína za vyšší ceny, výborně připravené chuťovky ze špičkové restaurace, příjemná atmosféra… lze si přát víc? Nemyslím. Jen více takových akcí! A jedna zajímavost – na stole s víny se nacházely tři dózy, každá se zeminou některé vinice. Všechny jsem poctivě očichal a promnul mezi prsty a pak, po vzoru Garyho Vaynerchucka, ochutnal železitou půdu „Les Ruelles“ a zapil ji vínem, které na ní vyrostlo… zážitek? Zkuste si sami, je to hlína! :o)
Na úplný závěr si dva trefné úryvky od člověka, který pinotům a logicky i Burgundsku propadl. Snad se Vám budou líbit…
"K pochopení Burgundska neexistuje žádná zkratka… Chcete-li se stát expertem, připravte se na nutnost zapamatování tisíce jmen, kurz správné francouzské výslovnosti a počítejte s tím, že se ztratíte v bludišti apelací. Navíc si přichystejte pořádnou zásobu drobných – vína z Burgundska jsou drahá. Je to trochu jako kupování značkových vín, platíte i za jméno. A o co je ta která apelace menší než jiná, tím vzácnější vína a vyšší cena."
"U Pinotů nedávám číselná hodnocení – jen užitečné komentáře. Stejně jako dobrý sex, i dobrý Pinot je absolutně smyslový zážitek a nemá nic společného s čísly (bylo vaše poslední romantické setkání 91 nebo 92/100?)"