Na výsledky téhle ankety jsem se opravdu těšil, protože téma vinného skla je jedním z mých oblíbených. Tedy krom několika hodin druhý den po domácí ochutnávce či nějaké větší návštěvě, kdy místo jedné sklenky na osobu jich leštím třikrát tolik a nadávám si :o) Jak to tedy dopadlo o čtenářů tohoto blogu? Z celkem 94 hlasů jich největší počet, 31 (32%), hlasovalo pro možnost, že jedna sklenka na bílé a druhá na červené stačí. Druhou nejčastější odpovědí, získala 28 hlasů (29%), se stala možnost, že speciální sklenky na různé odrůdy/oblasti mají výrazný vliv a jsou užitečné. Nějaký efekt na víno, byť nic zásadního, pozoruje 21 (22%) hlasujících. Dorazilo i pár hlasů pro možnost, že všechno okolo speciálních sklenek je hlavně autosugesce a marketingový trik. A také několik pro dvě „extrémní“ volby – to, že speciální sklenky jsou nezbytné příslušenství, stejně jako možnost „jedině IKEA“, má své následovníky :o) Je to tu takové pěkně vyvážené.
Osobně se řadím do druhé nejčastější skupiny, u sklenic pozoruji velmi výrazný vliv na projev vína, měl jsem mnoho možností si to ověřit a logicky se tedy snažím víno konzumovat ze skla, které k tomu považuji za ideální (nebo k ideálu nejblíže z toho, co za sklenice vlastním). Pokud řečem o vlivu tvaru sklenek nevěříte, pak nějaký experiment je velmi snadné udělat doma, stačí vám tři různé sklenice odlišných tvarů, ideálně třeba jedna malá a nahoře otevřená „IKEA styl“, takový ten velký „balón“ (opět, nejde-li jinak, má i IKEA… ale ten jejich materiál se sklu blíží jen vzdáleně) a pak třeba degustační tulipánového tvaru, určitě máte nějakou třeba s logem koštu nebo tak. Nalijte si do všech vaše oblíbené dobré bílé a přivoňte. Pak to zkuste ještě s červeným. Když neucítíte žádný rozdíl, máte štěstí a můžete zůstat u skla, které máte. Pokud se vám bude zdát projev vína odlišný a začne vás to zajímat, jste na dobré cestě k pokusům, co v čem voní a chutná nejlépe :o) A k problému s kapacitou skříňky vyhrazené na vinné skleničky. Ať tak či onak budete mít příjemný večer se dvěma lahvemi chutného vína, takže tím určitě nic nepokazíte :o)
O testování vlivu sklenky na víno jsem tu už psal dříve i s výsledky degustace v showroomu Riedel, experiment proběhl i v článku „Burgundské sklo, karma a riedelovské střepy“, něco se řešilo v „Hovězojedení podzimní, rudým vínem bohatě podlité“ a také zápisku „Dvě podoby jednoho vína ze St. Aubin“. Tématu se vlastně dotýká i článek „Drobné vinné úchylky aneb vyleštěné sklenky“…
Hlasovat můžete v nové anketě, úmyslně jsem neudával typ ani cenu vína, prostě zkuste odhadnout nějaký váš celkový průměr. Určitě tušíte, zda obvykle kupujete víno „na zkoušku“ po jedné lahvi (a následně jich koupíte víc spíše výjimečně), nebo rovnou celý karton, ale třeba jen vín předem prodegustovaných. Na tohle téma tu vlastně byl i celý článek…