Dostali jsme k vánocům keramický nůž. Moc pěkný, v efektní krabičce a tak vůbec. Je to dneska moderní a „in“, protože keramické nože neničí vitamíny, nakrájené ovoce a zelenina zůstanou déle čerstvé a vypadají lépe, navíc nemají kovovou pachuť… taky jste to slyšeli, že? Nejsem vědec, moc tomu nerozumím a s potravinami nakrájenými poctivou japonskou ocelí jsem dosud neměl problém. A skepticky si říkám, že v době, kdy se prodávají „nože, co krájí jiné nože“, bylo prostě třeba přijít s něčím úplně novým a odlišným, aby lid nahradil své perfektně fungující kuchyňské náčiní. Ale stejně vás ta mediální masáž nahlodá. Jeden z výrobců keramických nožů nabízel, krom všech těch promo prohlášení, i jednoduchý test. Prostě si ukrojte kus jablka normálním nožem a jejich keramickým a sledujte, která část začne dříve oxidovat, hnědnout. Jednoduché a snadno proveditelné. Jaký byl výsledek pokusu?
Nejprve jsem to zkoumal na běžném „supermarketovém“ jablku a to hnědlo velmi pomalu u obou nožů. První foto je hned po řezu, další po hodině, dvou a následně druhý den. Nechal jsem to jablko v místnosti několik dalších dní, ale prostě jen sesychalo.
Pokus druhý zkoumal „bio“ jablko od dědy ze zahrady. Tady je první foto opět hned po řezu, druhé po deseti minutách, následně dvě hodiny a pak druhý den. Zde je již výsledek „průkaznější“ (tohle není žádný vědecký experiment, takže to moc vážně neberte; plus je tam „vada“, jablko bylo trochu ťuknuté), část říznutá keramikou zhnědla znatelně více a rychleji. Ale upřímně… nemyslím si, že jde o rozdíl v materiálu. Řez ocelí (nůž Global od Yoshikinu, ale menší varianta než v článku) je nádherné rovný a čistý, kdežto ta naše keramika tak perfektně ostrá prostě není, řež je hrubší a na povrch se jednoduše dostalo více šťávy.
Vaše zkušenosti ocel vs. keramika? Používáte keramické nože pravidelně? Pozorujete nějaké otupování nebo máte problémy s jejich křehkostí? A je zelenina nakrájená keramikou opravdu chutnější a bez kovové pachuti (ne že bych ji někdy cítil)?