„Ochutnávání vína, prováděno jako zaměstnání, jest těžkou, vyčerpávající prací, která jest mnohem více než bezmyšlenkovité pití. Paměť jest při něm velmi důležitá, jelikož při ochutnávání určitého vína srovnáváme je – buď vědomě či nevědomky – s víny již dříve posuzovanými. Musí si tedy ochutnávající hluboce vštípiti v paměť charaktery vín, jejich vůni, chuť, barvu atd. Ne každý jest povolán k tomuto zaměstnání, k němuž náleží přirození nadání, které se zlepšuje a upevňuje dlouholetou praxí. Smysly je třeba udržovati ve stálém cviku a chrániti je před škodlivými účinky silně kořeněných jídel, nemírného kouření atd. Ochutnavač nesmí také zvyknouti určitému druhu vína, ať již lepšího nebo podřadnějšího, neboť by vzniklo nebezpečí, že k němu bude vědomě či nevědomě ochutnávaná vína přirovnávati.“
Úryvek pochází z knihy Naše víno, kterou v roce 1935 vydal Ústřední svaz čs. vinařů v Brně. Zatím jsem se (díky, Dušane!) dostal jen ke třem stránkám viz níže, které pojednávají o složitém oboru degustace vína. Ale jak se blíží depresivní čas podzimních plískanic (včera jsem zahájil pracovní týden kolapsem počítače a přišel i o dva rozpracované články, arghhh!), docela by se mi líbilo tuhle knížku projet pěkně celou. Poznámka o zvyknutí si na určitý druh vín je, při dnešním oblíbeném srovnávání každého pinotu s Burgundskem a cabernetu s Bordeaux, trefou do černého :-) Vůbec je zajímavé pohlednout do minulosti, co se tenkrát řešilo jako zásadní témata. Autentičnost / naturálnost vín jako dnes? Ani moc ne, ale třeba téma „poctivosti“, ve smyslu vín nepančovaných vodou a nedobarvených, už je tu hezky dlouho, viz i některé další zápisky z vinné historie.
Pro zájemce: Staré ceníky vína a nabídky restaurací | Historická vinná ročenka od Lobkowiczů | Kniha o Bordeaux z roku 1846 | Točení se ve vinných kruzích | V Bordeaux se vůbec nic nezměnilo