Při nedávné návštěvě Burgundska jsme si udělali menší odbočku i do Jury, jedné ze starobylých vinařských oblastí Francie (viz třeba článek Jurský park – nebojte se vínosaurů!). Tamní vína, a to nejen ta žlutá oxidativní, mají charakter. Když je pijete, je prostě zřejmé, že jsou… odněkud. Samozřejmě je tam i kupa velkých producentů běžných vín, ale často i v nich se terroir ozývá až překvapivě. A tamní kvalitní lahve patří k tomu nejzajímavějšímu, s čím jsem se ve světě vína setkal. Vínům z Jury, nejenom z její nejslavnější části Château-Chalon, se budu v následujících týdnech věnovat trochu více. Dnes zatím jen pár fotek (kvality různorodé, času nebylo mnoho a na správné světlo čekat nešlo). Tak snad se budou líbit…
Jeden z prvních úžasných výhledů se na nás vyloupl při výjezdu z pitoreskní obce Menétru-le-Vignoble cestou do Château-Chalon. Ne že by předchozí pobyt v Burgundsku neposkytoval spousta efektních vinic, starobylých zídek a romantických vesniček. Ale tady to přeci jen vypadalo tak nějak… dramatičtěji. A pohled na samotné Château-Chalon sliboval pěkný rozhled. Nejdřív je ale třeba projet hromadou serpentýn a pak teprve vás to čeká…
Výhled z Château-Chalon je parádní, fakt že jo. Těm vínům dodává další rozměr. No a následující pohled je taková jurská klasika…
Se vzpomínkou na tohle místo si za oxidativní Vin Jaune klidně nějaké to euro připlatím…
O pořádný kus dál se nachází Arbois, i odtud pochází kupa skvělých vín. Taky tu své experimenty prováděl Louis Pasteur, kousek od pamětní plakety u jedné z vinic jsme si udělali piknik. Byl krásný slunečný jarní den a pojídat místní zásadní sýr Comté mezi starými keři nemělo chybu.
V jednom vinařství měli tenhle reklamní sud, který ukazuje zrání žlutého vína v ne úplně plném sudu s vrstvou kvasinkového povlaku. Je to jen šikovně udělané z barevného plexiskla, bohužel :-) Jo a tu láhev Marcel Cabelier Crémant du Jura 2009 brut jsme vypili o den dříve ještě v Burgundsku, k večeři. Poznámky mám někde v cestovním počítači, ale pokud si pamatuju, tak šlo (na supermarketovku od velkovýrobce) o velmi příjemné pití. A další láhev mám na přechutnání doma.
Naprosto zásadním zážitkem z Jury byla ochutnávka sortimentu Domaine André et Mireille Tissot (kde ale dnes úřadují už především Bénédicte a Stéphane Tissot), svérázných biodynamiků z Montigny-les-Arsures. Šlo o jedny z nejlepších vín, která jsem z téhle oblasti pil. Jejich základního Chardonnay jsem přivezl karton a musím se někdy podělit na ochutnávce, krása je to. A ty oxidativní kousky nemají chybu. Experimentují s amforami, mají třeba sekt kde je pro druhotnou fermentaci v lahvi použita jako tirážní likér právě kvasící slámovka, nabízejí Vin Jaune separátně z různých terroir s naprosto zásadně odlišným projevem a celkově úžasné. U některých vín, místo navýšení ceny, prodávají maximálně jedno či tři na osobu. A stejně jsou hned pryč (ulovil jsem jednu amforu, jejich nejlepší sekt už byl beznadějně pryč). O jejich vínech ale někdy časem detailněji…