Tak tu máme výsledky Decanter World Wine Awards 2014 (ČR si z UK veze 82 nálepek, z toho jen jednu zlatou pro znovínskou ledovku), kde prý hodně zabodovala stará dobrá Francie. Zajímavé je, že třeba burgundská Domaine de la Vougeraie se svým Vougeotem vyhrála kategorii „bílá směs nad £15“ a ne „Chardonnay nad £15“ (tuto cenu si odnáší Jordan’s 2013 Chardonnay z jihoafrické oblasti Stellenbosch). Vougeraie, ač je příměs v zákoném limitu a nemusela by, přiznává krom 95 % Chardonnay i 4 % Pinot Gris a 1 % Pinot Blanc. Mimochodem šedá ale i bílá byla velmi obvyklá i v burgundských červených vínech! Dnes už se to moc nedělá, vkus se přesunul jinam, byť na to stále narazit můžete. Každopádně výsledky DWWA jsou, vzhledem k tomu jak velká a populární soutěž to je, zajímavým čtením o vývoji světového trhu s vínem (kupříkladu jde dobře sledovat úspěchy privátních značek velkých řetězců). Pravda, nějakou nálepku (některá medaile, šampion či alespoň „doporučeno“, co taky vypadá jak medaile, viz fotka) tam dostanou 2/3 z patnácti tisíc přihlášených vín, ale tím si radost kazit nenechme. Což mne přivádí k San Francisco International Wine Competition…
Zase mi přišla tisková zpráva (už jednou jsem tu malou „analýzu“ PR zpráv dělal), s titulkem Historický úspěch moravských vín v USA, informující o výsledcích ČR na této akci. Pominu-li, že ČR tam zase obsadila téměř tři procenta vzorků, což poněkud neodpovídá její velikosti / významu ve světě vína (a snahy o export domácích vín i u velkých producentů, u malých specialistů to jde pochopit, trochu nekorespondují s neustálým plakáním, že musí ve velkém dovážet víno z ciziny pro „základní řady“, protože domácí vinice stačí na sotva 40 % spotřeby…), tak následující věty jdou číst dvěma způsoby: „Do soutěže se přihlásilo celkem 123 vín, z nichž získalo nějakou medaili 92 z nich, tedy skoro ¾ celkově přihlášených. Jde o velké individuální úspěchy konkrétních vinařství, ale takto vysoký podíl oceněných vín samozřejmě vypovídá mnohé i o moravské a českém vinařství jako celku.“ Téměř tři čtvrtiny přihlášených vín mají medaili! Obrovský úspěch, který znamená, že vína z Moravy jsou velmi nadprůměrná? Nebo snad ne?
Ve skutečnosti jde výsledek číst i tak, že v kontextu spíše běžné spotřební produkce, která na SF IWC soutěží nejčastěji, se už dnes Morava dostala na úroveň perfektně průměrného producenta, co se nemá za co stydět. Tahle soutěž totiž jednu z medailí udělí více než třem čtvrtinám přihlášených! Je to smutné, ale je to tak. Počet medailistů mi tak trochu připomíná vtipný článek Rona Washama Announcing the HoseMaster of Wine™ International Wine Competition!, ze kterého si dovolím přeložit alespoň podmínky pro získání bronzové: „Víno, které má odpovídající odrůdové aroma, a také voní vstupním poplatkem.“
Přesto jsou gratulace na místě, hlavně držitelům velkých zlatých a tak, kterých ČR přeci jen sesbírala nadprůměr. Minimálně obchodně by jim to mohlo pomoct, frfňalů jako já je u regálů přeci jen minimum. Oproti loňsku si taky Morava polepšila, tenkrát na SF IWC získalo medaile lehce pod 70 % přihlášených domácích vín, přičemž průměr celé soutěže byl 78.4 %…