Mimo jiné proto, že manželka má tenhle styl nejraději, jsem v poslední době otevřel několik mohutnějších červených, vyzrálejších záležitostí s vyšším alkoholem. Padla kupříkladu láhev Wallace 2010 od Glaetzer Wines z Austrálie, odrůdově 80 % Shiraz a 20 % Grenache, vše staré keře z oblasti Ebenezer v severní části údolí Barossa. Shiraz je školen v použitých dubových sudech přes rok, Grenache je jen nerez. Ben Glaetzer je jedna z tamních vinařských hvězd a více sepíšu časem. Víno má temnou až neprůhlednou barvu. Intenzívní, hutnější vůně, tmavě ovocná, kořenitost, kožený pásek, vrstevnatá, pěkná. Suché, plné, hutné, koncentrované, nabušené ale nijak utahané, s bezva kyselinou, fajn struktura, delší teplá dochuť. Přes tu explozivnost se skvěle pije a více než patnáct alkoholu snáším překvapivě dobře. Na jejich vlastně základní červené hodně dobré! Koupeno v Meinlu za výprodejovou cenu tuším okolo 350 Kč a za tu bych klidně bral další, běžně u Best Wines něco přes šest stovek.
Jako dárek mi doma skončila láhev Archimede Riserva 2007 vinařství Marabino, apelačně jde o Eloro Pachino Riserva, tedy červené ze sicilské provincie Siracusa, odrůdově stoprocentní Nero d'Avola. Vinice s keři 35+ let obdělávány v bio režimu, spontánní fermentace a dlouhá macerace bez přidané síry. Školeno ve velkém (60hl) dřevěném tanku dvacet měsíců. Sytě granátová barva. Výrazná lahvově nazrálá vůně a zároveň i očividně hodně vyzrálé hrozny, poměrně hodně teple džemové, kořenitost. Suché, plné, ovocné, teplé, měkce uhlazené, trochu připečený konec, znatelný alkohol. Hutné, efektní, ale na mne poněkud utahané. Cenově někde k pěti stovkám by to mělo být. Zapomněl jsem si vyfotit láhev předem, takže jako ilustrace už jen sundaná viněta.
Cabernet Franc 2008 vinařství Wunderlich ze slavné maďarské vinařské oblasti Villány. Temná barva, byť na okrajích již znatelně nazrálá, a hodně depotu. Hezká „starosvětská“ klasická vůně, nazrálejší, sladší ovocná ale ne džemová, decentně kořenitost, zelený pepř, starý vlakový vagon, zábavné. Suché, poměrně plné v chuti, stále s výraznou tříslovinou, páteř kyseliny, delší, dobře postavené, hodně sympatické víno v akorát kondici. Líbilo se mi dost a výprodejová cena 241 Kč u 1er Wines byla bezva. Akorát už není :-(
Po delší době jsem vytáhl láhev Le Conseiller 2009, Bordeaux Supérieur z portofolia Jean-Philippe Janoueixe. Vinice se nacházejí v místech, kde se setkávají řeky Dordogne a Gironde. Jde především o Merlot školený v nových a výrazněji vypálených dubových sudech, snad dokonce částečně amerických, ve dřevě probíhá i malolaktika. Oproti oblíbenému Croix Mouton šlo vždy o trochu opulentnější a hlavně dřevěnější záležitost, ale svým způsobem sympatickou modernu. „Novosvětský“ ročník 2009 jako by se po pár letech zrání s tímhle přístupem srovnal obzvláště dobře. Temná barva, ale nic neprůhledného. Tmavě hutněji ovocné, ale nepůsobí nějak teple. Na úvod sevřené a postupně se otevíralo do vrstevnatosti, minerálních projevů nad ovocem, tuhy a kořenitosti, dřevo znatelné ale zdaleka ne tak výrazné jako obvykle. Suché, plné, s pěknou tříslovinou, tmavě ovocné, s páteří kyseliny a dobře pitelné, slušně postavené. Nic komplikovaného, ale dost fajn. Za 270 kaček v rámci En Primeur kampaně přes Domince proč ne.