Na Štědrý den jsme otevřeli láhev Casa Belfi Colfòndo vino bíologíco, naprosto suchého kalného energického minerálního osvěžujícího prosecca, ostatně jsem se o něm rozepisoval obšírněji už dříve, a nejen dohromady s vinnou klobásou a poctivou lepenicí bylo prostě parádní. Potěšilo mne, že Decanter ho měl velmi dobře hodnoceno v Prosecco tipech na Vánoce (ač hodnotitelka, držitelka titulu MW, byla původně ke kalům skeptická), ve stejném seznamu je i další víno, které jsem z domácí nabídky těchto populárních italských šumivek doporučoval (Le Colture Pianer). Trapný hloupý britský trh, když netuší, že na takhle významný svátek se Prosecco nepije ;-) Každopádně Casa Belfi Colfòndo je za necelé tři stovky opravdu skvělá koupě. A když tak o tom přemýšlím, možná by stálo za to udělat tu takový můj malý přehled tipů šumivek nejen na Silvestra, v různých cenových/stylových kategoriích. Je to seznam určený především těm, co už pití dobrých bublin trochu propadli. Pokud je vlastně skoro nepijete a hledáte jen jednu láhev, kterou bouchnete o půlnoci nebo během nějaké oslavy, tak hledejte vína označená *, toť můj tip na podle mne ne nutně nejlepší, ale spíše fakt dobré universálně přijatelné (ale mohou mít problém u všech, co čekají „bohémka demíčko“ styl) v rámci skupiny.
Cenově dostupné bubliny
K tématu zde byl celý článek Šumíme levně a kvalitně. Za přijatelné peníze, bavme se u bublin třeba o cenovce do tří stovek, najdete spoustu výborného prosecca (Le Manzane*, Casa dei Faveri, Marsuret, Garbara a další z Prosekárny, Le Colture* u Kupmeto, některé kousky od Perlage u VPV, občas se tam v akci dostane Terre di San Venanzio u 1er Wines a další). Rekordmanem v poměru cena/kvalita je dost solidní „chlastací“ Cava Jaume Serra* (dříve Cristalino, prodává Peal), za 100-120 Kč nic lepšího asi nekoupíte. Baví mne velmi suchá Cava Okhre Natur Brut Nature (prodejce Toro Blanco). Hodně mne letos bavila Cava od Bohigas, ale tu jsem kupoval v cizině. Vůbec bych se nebál Château Radyně od bohémky, ze stejné stáje ani jejich řady Prestige Brut. Není to blbé. Pokud jde o další domácí bubliny, tak je jich čím dál více, ceny už nejsou vyloženě mírné a po pravdě se je trochu bojím doporučovat, protože kvalita zatím není úplně stálá a dost lítá. Ale nabídka v tomto směru letí prudce nahoru a myslím, že za dva roky bude mnohé jinak a vyjmenovat kvalitní stálice snadnější :-)
Skvělé bubliny za stálé rozumné peníze
Jen málo opravdu dobrých crémantů a dalších klasických, v lahvi kvašených, bublin u nás stojí do tří stovek. Ale mnohé jsou fakt výtečné a kvalitou adekvátní náhradou leckterých Champagne. Občas je tu dostupný od Matějky Crémant du Jura ze stáje Bénedicte & Stéphane Tissot (za pozornost stojí všechny, včetně výrazně oxidativního efektního BBF) a pravidelně od stejného dovozce Crémant du Jura 2010 Brut* od Domaine Pierre Richard, tam je poměr cena/kvalita paráda (moc fajn je i základ, ale ročníkovka není o moc dražší ale znatelně komplexnější pití). O kvalitní bubliny se teď dost snaží Rakousko, dost mne baví produkce vinařství Bründlmayer, letos jsem se také docela propil sortimentem Szigeti (u které, mimochodem, dělá sekty hned několik našich vinařství) a především už trochu dražší Gols Prestige Brut 2011 mne bavil hodně (vlastně to byla další šumivka, kterou jsem otevřel na Štědrý den, prodává síť Víno & Destiláty). Zajímavé crémanty, ale také Champagne menších producentů, měl vždy v sortimentu Jiří Hron, ale letos mne od něj nejvíce nadchlo Domaine du Clos de l'Epinay s Cuvée Le Clos de l'Epinay Vouvray 2008 Brut*. Výtečné bubliny má jurské vinařství Labet (Champagnier), solidní crémanty nabízí Paul Chollet (Merlot) a další.
Champagne
Pokud jde o pravé šampaňské, tak tam je samozřejmě výběr opravdu parádních věcí asi největší, ale já to vezmu ve zkratce a vyberu jen pár svých oblíbenců. Pokud už to má být Champagne a nechcete utratit majlant, tak osobní tip je bezvadné Champagne Paul Déthune Brut Grand Cru* (Domaine R&W) a v lehkém elegantním stylu R&L Legras Brut Grand Cru Blanc de Blancs (Jeroboam). Pokud máte náhodou v plánu koupit něco od velkého domu a snadno dostupné v supermarketu, tak všemi deseti hlasuji nebrat Moët & Chandon Brut Imperial a raději sáhnout po Veuve Clicquot Ponsardin Brut, cena podobná a osobně mi tedy přijde o dost lepší (ale možná mi jen více vyhovuje styl). Dost fajn je Champagne Deutz Brut Classic (1er Wines). A nebo si jen malinko připlaťte a už máte na Bollinger* (Domaine R&W). Z klasických šampaňských růžovek je výborná volba Champagne Henriot Brut Rosé (Gourmet Services) a Billecart-Salmon Brut Rosé (AdVivum), ale jsou to mrchy nelevné.
Příznivci naturálních bublin sáhnout po skvělém Champagne Fleury (Champagnier), pokud jim vyhovuje specifický styl (mně jak kdy, ale některé kousky jsou fantastické). Nedám dopustit na parádní bubliny z Champagne Tarlant (Domaine R&W), ale dům letí v popularitě a prestiži raketově nahoru a společně stoupají vyloženě nepěkným tempem i ceny. Parádní sortiment naturálních Champagne, zhusta v brut nature stylu, má dovozce PMP Exclusive. Musím napsat více z průřezové ochutnávky, ale rozhodně věnujte pozornost jménům Benoît Lahaye (!!!), Franck Bonville a také Champagne Marguet* (uhlazenější styl, leckdy díky Pinot Meunier i úplně suché věci působí sladčeji ovocně).
V nejvyšší lize bych se vykašlal na typickou volbu mnohých, superslavný Dom Pérignon, a za stejné peníze bez váhání koupil spíše Krug*. Opakovaně mne dostává R&L Legras Brut Saint Vincent 1996 (Jeroboam). Ročníkovky ale hlavně R.D. řada od Bollingeru (Domaine R&W) jsou famózní. Jestli máte peníze na lahve od Selosse a víte, do čeho jdete, tak jasná volba (nic moc lepšího jsem z Champagne nikdy nepil). Champagne Salon, pokud to bude trochu starší láhev, taky udělá spoustu radosti :-) Ale je toho tolik a hypotéka furt na krku…
Kaly, pet nat & jiné divočiny
Zde je logickou zastávkou Prosekárna, viz starší článek, nikdo u nás větší sortiment nemá. Nově mají v nabídce i bubliny od Costadilà, byť cena už zdaleka není mírná. Dost potěší Créme de Pinot noir, ale i další jejich bubliny, od Dobré Vinice. Trochu složitější, svérázná ale fakt zajímavá jsou šampaňská od Vouette et Sorbee (Champagnier). Pokud se dostanete k bublinám vinařství Čotar, tak neváhejte, to je slušný punk. O různá pet nat vína se nyní snaží vícero domácích přírodnějších vinařů, těším se na výsledky.