Přichází podzim a s ním i velmi nabitý degustační program. Jenom v Praze se v některé dny koná pět a více ochutnávek, takže je z čeho vybírat, ale zároveň člověk nutně trpí, protože všechno se prostě stihnout nedá. Úterní podvečer pro mne patřil ochutnávce vín z údolí Rhôny, mimo jiné slavného Châteauneuf-du-Pape.
Degustaci pořádala společnost Domaine R&W zastoupená Danielem Kroftem. Chutnalo se z jimi dovážených sklenek Spiegelau. Netradičně se celá akce neodehrávala v jejich nádherných podzemních prostorách v Jilské, ale ve vinotéce L.C. Nicolas, kam dodávají velkou část ze svého sortimentu. V této vinotéce, byť zde mají degustace poměrně často, jsem byl poprvé. Trochu mne překvapila (až vyděsila) jakási „domácká atmosféra“, kdy se většina účastníků očividně znala a vídala pravidelně, navíc podpořená aktivním přístupem paní Ptáčkové jakožto zástupce vinotéky (přivítala mne slovy „vás tu vidím poprvé, nevím na co jste zvyklý z degustací u Dana, ale tady si vše říkáme na rovinu, jděte si odložit bundu“). Osobně mám raději klidnější posezení v pár lidech u stolu, spíše než podobné halasnější akce „na stojáka“, ale v zásadě jsem si užil i tohle. Důležitým faktorem totiž byla kvalita vín a přítomnost pana Maxime Gervaise, především marketingového zástupce degustovaných vinařství. Ten byl schopen sdělit jakékoliv potřebné informace, zajistil trochu „exkluzivnější“ dojem z celé akce a navíc je to fajn chlapík, se kterým se dá i jen tak povídat (byť většinou jsem tahal další informace o vinařství a technologiích), což jsem si ověřil při vychlazené plzeňské dvanáctce v přilehlé hospodě po degustaci (aneb nejeden francouzský vinař má po degustaci chuť dát si dobré pivo, ověřeno empiricky na více vzorcích :o).
Ochutnávala se vína celkem tří domén – Les Grandes Vignes du Roy, Domaine de Villeneuve a Domaine de Escaravailles. Všechna vína byla technicky velmi dobře zpracována, pro oblast poměrně typická (byť horký ročník 2003 stylem vín trochu zamával) a cenově nevybočovala ze Rhôny v této kvalitě, byť některá levná nejsou (ceníky viz www.domaine.cz). Převaha vín byla červených, ostatně v oblasti se jich vyrábí drtivě více, ale chutnala se i bílá.
Châteauneuf-du-Pape 2003 z maličkého Domaine de Villeneuve, biodynamicky obhospodařujícího pouhých
O sladkou tečku se postaralo Rasteau Vin Doux Naturel blanc, stoprocentní Grenache Blanc, z Domaine de Escaravailles. Po nádherném předchozím červeném se jednalo trošku o skok dolů a pro mne osobně nejslabší článek večera. Nižší barva, aromaticky spíše nevýrazné univerzálně ovocné (broskve) a trochu i květinové, v chuti výrazně sladké, trocha tříslovin, a na mne příliš málo kyseliny jako protiklad. Jde o dolihované víno (brandy ze stejných hroznů) a nějak mne nezaujalo.
Celkově šlo o zajímavou prezentaci fajn vín a pro mne i první seznámení s vinotékou L.C. Nicolas. Ale přiznám se, že mé soustředění tento večer nebylo zrovna zářné. Celou degustaci jsem totiž odbíhal do zadní části vinotéky a zasněně hleděl na lahve Chambolle-Musigny 1er Cru „Les Amoureuses“ a Grand Cru „Bonnes-Marres“ od Domaine Comte Georges de Vogüé… to jen tak na závěr, bez souvislosti k degustovaným vínům. Kdyby náhodou někdo pocítil nutkavou potřebu koupit mi hodně nákladný dárek, tak aby věděl, kam se obrátit :o)