O ročníku 2007 v Bordeaux jsem tu už páchal docela dost příspěvků, ale jelikož se objevují hromady nových komentářů od prodejců na našem trhu, a první vína již znají koncové ceny, přišel čas se zase trochu zmínit. Nedá mi to a zahájím opisem části textu o cestách do Bordeaux a prodeji En Primeur, kterou jako součást prodejní kampaně uveřejnil Tomáš Dominec: „Není totiž ve světě jiného vína, které by bylo více zamlženo marketingovými manévry, lobbyisticky ovlivněnými články, zavádějícími hodnoceními a dokola hojně opisovanými bludy.“ Což je smutná pravda, na které se podílí úplně všichni, v minimální a nedůležité míře i já sám. A proto dnes téměř úplně vynechám sepisování vlastních bludů založených na bludech skrytých v marketingu těch nejhlavnějších bludů, ale prostě rovnou odcituji pár článků, či na ně přímo odkáži (tj. pokusem o vlastní názor a výklad nevytvořím vlastní obludný blud). Nalijme si čistého vína (nefiltrovaného, biodynamického) a pojďme na to…
Snad jen tedy na úvod si jeden vlastní komentář neodpustím, totiž k cenám. Začíná se naplňovat předpověď lidí z oboru, že ceny se (přes nižší kvalitu vín než loni) dolů moc nehnou. Několik prvních vín, spíše takových těch základnějších, se zatím pohybuje zhruba na cenách v loňském roce. Někdy o trošku méně, jindy úplně přesně stejně, sem tam o maličko víc. Jinak řečeno: pro obyvatele Velké Británie či USA budou v podstatě dražší než ročník 2006 (a v některých případech možná než legendární ročník 2005, kterému nesahají ani po paty), v ČR naopak díky výraznému posílení koruny vyjdou levněji. Uvidíme, jak velké procentní rozdíly budou u vín z té trošku vyšší ligy, zda se též bude hrát v jednotkách procent, nebo se objeví nějaký větší skok.
Hned sedmičlenný tým ve složení Zlatko Míčka, Diana Sixtová, Klára Götzová, Libor Nazarčuk, Petr Sláma, Milan Krejčí a Lukáš Juřík vyslala do Bordeaux firma Merlot d´Or, tradiční prodejce en primeur (byť z mého pohledu směřovaný spíše na odběratele větších objemů, špičkových vín a lidi s méně omezeným kapitálem, než má běžný milovník vína). Názor na ochutnávku uvádějí pod titulkem „Bordeaux 2007 – pod taktovkou sladkých a bílých vín…“ [celý článek s bodováním jednotlivých vín a pohledem na oblasti]
Nezvyklý titulek k hodnocení vyhlášené oblasti na červená vína, ale pravdou je, že tento ročník upoutal právě úrovní bílých vín v oblasti Sauternes a Graves. Červená můžeme přirovnat k ročníkům 1999, 2001 nebo 2004, kdy rozdíly mezi kvalitou jednotlivých château byly opravdu výrazné. Degustace sladkých vín se stala vrcholem celého programu a negativem této oblasti je pouze velmi nízká produkce. (Např. Château Guiraud vyprodukovalo pouhých 10hl z hektaru!!!)
…
Dalším aspektem ovlivňujícím výslednou kvalitu vín byl bezesporu přístup jednotlivých vinařů. Ti, kteří respektovali kvalitu hroznů a snažili se zdůraznit jejich ovocnost a jemnost, vytvořili vína elegantní, ovocná a velmi příjemná. Archivace těchto vín bude jistě možná a pro milovníky elegantních, svěžích, starých Bordeaux máme dobrou zprávu, že na tato vína nebudou muset dlouho čekat a přinesou jim jistě za pár let krásný zážitek.
Někteří se však rozhodli vytvořit z daného materiálu vína plná a razantní jako byli zvyklí ve skvělých předcházejících ročnících. Z našeho pohledu tento přístup nebyl šťastný. Třísloviny ze sudu často absolutně přehlušili ovocnost a jemnost vína a z dlouhodobého hlediska vínům jistě ani nepřispějí k potenciálu archivace, jelikož ovocnost se těmto vínům ani s přibývajícím věkem nevrátí…
Celkově nižší bodové hodnocení odpovídá kvalitě ročníku. Doufejme, že si tento fakt uvědomují i sami vinaři a vrátí svoji cenovou politiku co nejblíže k ročníku 2004. Pokud se tak stane, bude v letošní kampani možno vybrat skvělá vína za příjemné ceny…
Bohaté zpravodajství k ročníku 2007 nabízí Primeur Czech ústy Adolfa Kaliny. Tato firma již vychází více vstříc nadšencům mého typu, je mnohem snadnější nakoupit i jednotlivé lahve, byť u vyloženě „levných“ vín je minimum stále alespoň šest kousků. Na jejich webu najdete i překlad názorů různých vinařů a vinných kritiků, celkem slušná zásobárna informací (a klasických marketingových manipulací). Pan Kalina postupně uveřejňuje podrobnější pohled na jednotlivé apelace, zde pouze shrnutí z článku „BORDEAUX 2007: Ročník v rukách vinaře. Taková vína Bordeaux potřebovalo!“ [celý článek a rozcestník na mnohé další]
Velmi náročný ročník, ve kterém si i ti nejslavnější vinaři v Bordeaux sáhli na samé dno svých dovedností. I když mezi nejvýše postavenými chateaux v podstatě neexistuje vinař, který by si nedokázal poradit s jakýmkoliv problémem na vinici či ve sklepě, jedním z mála neřešitelných rébusů je pro bordeauxské vinaře stále ještě nepřízeň počasí. Ne že by snad v ročníku 2007 nebylo dost vody, té mohly vinice na obou březích nasát, co hrdlo ráčí, ale letního slunečního svitu a tepla bylo poskrovnu. Nepříznivé klimatické podmínky, zejména chlad a mokro, si vyžádaly od každého vinaře specifický přístup, který v nejednom případě musel jít až na samou hranici sebeobětování.
…
Nakonec musím říct, že to dopadlo o dost lépe, než celý průběh roku naznačoval, ale hlavně neporovnatelně lépe, než se vůbec čekalo. Nádherné počasí přišlo v podobě toužebně očekávaného slunečního svitu a tepla na konci srpna, kdy nejeden vinař, zdeptaný dosavadním průběhem roku, začal slepovat hůl, kterou nad ročníkem 2007 již dávno zlomil. A přitom stačilo pár dnů, možná dva tři týdny, a celý ročník 2007 byl navždy definitivně ztracen.
„Byl to největší zázrak, jaký jsem kdy viděl, ale nejspíš to není právě ten nejlepší ročník, jaký jsem kdy ochutnal. Přes klimatické podmínky s velkými kontrasty se víno jakousi záhadou nakonec stalo lahodným. Celkově je to víno, kde jeden doušek si hned žádá další“. Henri Duboscq, Chateau Haut Marbuzet.
…
Ročník 2007 nedává ohromující, ale ani průměrná nebo slabá vína. Ročník 2007 hlavně dává světu absolutně odlišná vína než kdykoliv v nedávné minulosti. Budou příjemná a brzy pitelná, povětšinou velmi jemná, plná hebkých sametových taninů, a hlavně pěkně vyrovnaná. Skvěle tak vyplní čekání na vyzrání ročníků 2004,
Dalším hráčem na primeur trhu je firma Kupmeto.cz, se kterou ovšem nemám prakticky žádné zkušenosti. Komentář k ročníku na webu je ovšem docela zajímavý, byť se jedná pravděpodobně o kompilát pohledů jiných, spíše než vlastní názor postavený na degustaci vzorků (snad se nepletu). A s některými tezemi (špatný rok na červená = automaticky dobrý rok na bílá) by se asi dalo i nesouhlasit. [celý text na webu dovozce]
Ročník 2007 není velkým ročníkem. Nejedná se ani o klasický ročník. Je to takzvaný ročník vinaře neboli rok, kdy více než kdy jindy záleželo na práci vinaře, protože přírodní podmínky nebyly nakloněny vytvoření velkého vína a vinař musel vydat všechen svůj um, aby vytvořil nadstandardní víno či dokonce jen standardní. A ne vždy to vůbec stačilo. Červená vína vůbec zažila značně problematický rok. Je zřejmá rozdílnost v kvalitě vína jednotlivých zámků, vinařství podávající trvalou a spolehlivou kvalitu zklamala a jiná kupodivu překvapila. Je i značný rozdíl mezi víny z pravého a levého břehu. Podle prvních odhadů nejlépe dopadl Pomerol. Ale jednooký král mezi slepými… Bílá vína opět těží z tradiční situace, kdy rok nenakloněný červeným, je příhodný pro bílá vína (např. 1997). Právě proto je ročník 2007 bez pochyb jedním z nejlepších ročníků bílých vín z Bordeaux.
Ceny ročníku 2007: Jaké bude cenové nastavení nového ročníku velkých vín z Bordeaux, to je každoroční velká otázka, na kterou, jak jsme si již zvykli, dostáváme prakticky vždy stejnou odpověď – vysoké a ještě vyšší. Kromě kvality a hodnocení vín, velkou roli také hraje aktuální kurz eura respektive slabost amerického dolaru, za které velká část klientů z důležitých trhů vína nakupuje (USA, Asie). Vzhledem k vývoji kurzu USD/EUR za poslední 2–3 roky, mohlo by dojít k situaci, že současný ročník 2007 by vycházel dráž než kultovní ročník 2005. Vzhledem k nelogičnosti této situace, je zřejmě pravděpodobné, že můžeme po dlouhé době očekávat v Bordeaux korekci cen. A nebo budeme (opět) nemile překvapeni…
Investovat do Bordeaux 2007? Pokud berete nákup enprimeur jako finanční investici, případně jako způsob obstarání si vín s dlouhým potenciálem, která budete pít rsp. prodávat za
V letošním roce úplně zaspal (pokud mne něco neminulo, ale minimálně na webu nic nemají) Merlot Grand Vins (Dům vína U závoje), nic nepřišlo také, od vloni v tomto směru aktivních, Domaine R&W. Pravda, ani od jedněch jsem si v En Primeur nic nekoupil :o)
Předpokládám, že se ještě objeví (ať již na webu, ve Víno & Styl nebo někde jinde) detailní text od Tomáše Domince, na který se těším skoro nejvíc. A až se objeví, určitě ho nalinkuji a úryvek sem přihodím. Ale zatím chodí spíše nabídky jednotlivých vín, pravda s velmi zábavným a poutavým komentářem. U velkých vín očekávám i tradiční dávku lehké ironie nad celkovým vývojem (nejen) cenové politiky Bordeaux :o) Firma Dominec & spol. sice nedisponuje nějakým technologicky sofistikovaným objednávkovým systémem, ale odpovědět na mail s nabídkou není problém, je to celé takové mnohem osobnější a nakupovat lze v podstatě v jakýchkoliv počtech, tedy i u levných vín po lahvi. A ač nákup jen jedné lahve není úplně ideální nápad, tak se tento přístup cení.
P.S. Ano, dopíjím zbytky vzorků z jedné domácí ochutnávky a nejsem plně střízliv. Ale na kompilaci textů jiných snad mám sil jakž takž dost :o)
Odkazy: Ochutnávka „sudových“ Bordeaux 2007 | En Primeur Bordeaux 2007 – bez velkého nadšení | Nepříjemná pravda o Bordeaux 2007? | Začíná kampaň En Primeur 2007 | Drastická selekce aneb sázka na Bordeaux 2007 | Katastrofický ročník 2007 v Bordeaux?