Opět se mi tu začínají hromadit poznámky k doma a různě po návštěvách vypitým a ochutnaným lahvím, nestačím to na web přepisovat. Takže dneska zkusím několik kousků odhrnout ve zrychleném režimu, žádné romány s popisy vinařství. V týdnu jsem třeba otevřel dvě červené nulaosmičky od Tomáše Čačíka, konkrétně Zweigeltrebe a Cabernet Moravia (oboje dozrálo někam k pozdnímu sběru, ale nebylo zatříděno). Už jsem tu před nějakou dobu psal o jejich starší Frankovce, obě dnes popisovaná červená jedou v podobném duchu. Pěkná hlubší barva, čistá, lákající k napití. Zweigelt je výrazně ovocný, čistý, s kořenitostí připomínající vánoce s jejich svařáky a punči. V chuti středně plné, vyvážené a skvěle pitelné lákající k novým a novým douškům. Ovoce, dost kyselin, nějaké tříslo. Nic komplikovaného, víno na běžné pití co baví. Cabernet Moravia je v aromatice divočejší, ale pěkně vyzrálá a ovocná, s trochu tenčím tělem než Zweigelt, dost kyselin, ale stále skvělá pitelnost a víno ideální k posezení s přáteli v počtu několika lahví. Čačíkova červená mne baví pít, vlastně víc než jeho bílá, byť Neuburské si dám s potěšením. Asi nejvíce mi v poslední době sedělo Cuvée Prokop z Modrých Portugalů, ale k tomu nemohu najít poznámky, musím otevřít další (poslední) láhev :o)
V jedné restauraci v podkrkonoší jsem narazil na Cava AB Origine Brut Rosé producenta Giró Ribot. Láhev vypadala dost lákavě a obsah jedné nám skončil ve sklenkách. Webové stránky firmy mluví o ručním sběru hroznů, zrání vína v lahvi zhruba dva roky a odrůdovém složení 85% Trepat a 15% Pinot Noir. Mé krátké poznámky v telefonu o trochu „jedovaté“ růžové barvě, ale dost příjemné klasické vůni s červeným ovocem, hlavně jahodami, trochou kvasnic, živé a fajn. V chuti lehké, osvěžující, čistě ovocné, trocha minerality a dostatečně dlouhé doznívání. Potěšilo. V restauraci bylo za něco přes tři stovky, takže maloobchodní cena by se měla pohybovat určitě do dvou a to by se vyplatilo. Zkusím najít dovozce…
Když jsem nedávno vyrazil dokoupit alespoň dvě lahve patnáctivoltového cabernetu od Mondaviho, přesvědčil mne prodavač, že bych měl zkusit argentinský Malbec z Finca La Chamiza, jiný zákazník prý koupil láhev a za chvilku dorazil pro dva kartony. Inu nechal jsem se ukecat. Vzal jsem základní Malbec Polo Amateur 2007 (původ Maipu, Mendoza) za 99,- Kč a doplnil jej i vyšší řadou Malbec Reserve Polo Profesional (149,- Kč, místo nerezu dřevo, víc alkoholu). Nejprve došla řada na koně amatérské. Zelená užší láhev bordó tvaru, kovová záklopka, korek lepený z drti s pevnou dvojploškou. Temná barva lehce do fialové. Výrazné novosvětské „uni technologické“ aroma (v poznámkách pro něj mám zkratku TESCO), nezařaditelné do konkrétního místo původu či odrůdy. Sladší ovoce, kořenitost, trochu kůže ale v zásadě taková ta levnější supermarketová klasika. Suché, středně plné, dostatek kyseliny, měkčí, technologicky dobře zvládnuté, korektní dochuť, čisté a pitelné. Ale otravně, nudně a bezcharakterně šablonovité. Druhou sklenku už jsem nedopil, láhev odložil a následně svařil (téma vína na svařák už tu bylo). Uvidíme, co předvede „profesionální“ řada…