Jdu si takhle jednou na tramvaj a cestou nahlédnu do výlohy řeznictví/uzenářství. Nabízené zboží mne nějak zvlášť nezaujalo (krom vybledlé kartičky „sortiment ve výloze je chlazený“ pod rozpáleným sklem za parného dne), u dvou objektů se však docela pobavil. Jsou jimi salámy s titulky „Jmenuji se Pinďour“ a „Jsem tvoje pipinka“, oba celkem výmluvně vytvarované. Najít dneska v obchodně salám, který by nebyl k prasknutí narvaný polovinou katalogu potravinářské chemie není snadný úkol, výrobci očividně směřují svou energie na podobné „pipinoviny“ místo poctivých výrobků. Ochutnat Pinďoura mne nelákalo a degustační poznámky tedy nemám, ale dost by mne zajímalo, kde je cílová skupina podobných podivností…
Praha a tramvaj ještě jednou. Včera jsem v ní objevil reklamu. A ne ledajakou. Zvala do Prušánek na nominační výstavu vín slovácké podoblasti. A pak nemá být na koštech narváno, když mají takovéhle promo :o) Na Facebooku mi k téhle fotce přistál komentář: „asi na Moravě konečně zjistili, že to bez těch Pražáku sami nevypijou :)“. Myslím, že tohle vědí už nějaký ten pátek. Chápal jsem velké reklamní akce na svatomartinské či růžovky, ale pozvánka na jednotlivý košt v tramvaji? To je něco nového! Asi mají Prušánky ve Vinařském fondu silnou lobby :o)
V naší malé vinařské zemi se hádáme, kde bude jaká apelace (VOC) a co za vína z ní vyrábět, zatímco Francie je o pořádný kus dál. Tam naopak řeší takové věci, jako přejmenování apelace, u které došlo ke spojení jména s nějakou… problematickou záležitostí. Poměrně veliká apelace Coteaux du Tricastin na Rhôně zaznamenala výrazný propad prodeje po roce 2008, kdy došlo k úniku vody s uranem z místní jaderné elektrárny Tricastin, což samozřejmě zaplnilo přední stránky novin a jmeno elektrárny se nepěkně vrylo do paměti obyvatel. Mnoho vinařů navíc přestalo své vinice obdělávat a raději se připojilo do programu „dotace za vyklučení“. Nyní se blýská na lepší časy. INAO (Institut National des Appellations d'Origine, organizace která ustanovuje apelace) souhlasil se změnou jména apelace na Grignan-Les Adhemar, které lze použít již od ročníku 2010 (více třeba v The Independent). Kdo se v tom má pak vyznat? Taky mi to trochu připomnělo jeden starý vtip na Bugemosu…
A na závěr nový vinný blogový objev. Najdete jej na adrese www.winebeing.com a, světe div se, jeho autorkou je žena (jinak tomuhle koníčku propadají spíše pánové, rozhodně tedy na domácí scéně). Jmenuje se Radka Slovackova, píše v angličtině a o všem možném, mimo jiné i o vínech z Velké Británie (kde dle všeho žije). Takže to vlastně úplně „český“ blog a takový objev není. Ale co naděláte, v češtině se v poslední době nic moc nového neurodilo :o)