Pomalu ale jistě se prokousávám skvělou knížkou „The Science of Wine: From Vine to Glass“ Jamieho Gooda (mimo jiné i sledováníhodný wineblogger) a zrovna včera projížděl kapitolu o geneticky modifikované révě. Autor knihy mimo jiné popisuje stav (volný přepis), jak za pár desítek let vejdete do obchodu s víny a kdesi v rohu, tam kde dneska vidíte třeba „bio“ vína, budou lahve označené „vyrobeno bez genetické modifikace“, čímž si tak nějak uvědomíte, že všechen ten zbytek je buď z GM révy, s použitím upravených kvasinek či kdo ví jakým dalším „aditivem“. Možná to Jamie vidí příliš černě, ale je jasné, že pokud genetické modifikace umožní například větší odolnost keřů klasických odrůd (bez nutnosti neekologických postřiků, a to i v případě bio produkce, která kropí sírou a mědí, ať si jsou jakkoliv přírodní…), bude po nich docela poptávka. Vinaři v tradičních oblastech tak nějak chtějí pěstovat svůj oblíbený Pinot či Chardonnay a ne různé nové křížence, na svazích Burgundska se Regent, Phoenix či Hibernal bude prosazovat těžko :o) Asi bych o tom vůbec nepsal, nebýt události z výzkumné stanice poblíž alsaského Colmaru…
Tam na experimentální vinici, kde se prováděl výzkum, jež měl genetickou modifikací zajistit odolnost proti vějířovitosti révy vinné (GFLV - Grapevine Fanleaf Virus), vtrhla skupina asi šedesáti militantních členů hnutí les faucheurs (něco jako sekáči). Těmto magorům se podařilo výsadby zásadně poškodit a celý výzkum tak hodně zkomplikovat. Více o tom píše například Decanter, ale má stejnou tiskovku (včetně špatného jména toho viru) jako běžné zpravodajské weby, nic navíc. Aktivistům vadí mimo jiné to, že GM výzkum se dělal z veřejných peněz a testy probíhaly v otevřené přírodě. Já vám nevím…
Je jasné, že genetickým modifikacím se nevyhneme, už dneska existují třeba upravené kmeny kvasinek (běžnou kvasinku se podařilo upravit tak, že současně s alkoholovou fermentací probíhá i ta malolaktická, čímž se celý proces přípravy vína urychluje a zkracuje doba, kdy se může něco podělat) a první z nich jsou i schválené k použití v USA. Asi je potřeba bavit se o tom, co tohle přináší, jaké problémy to může či nemůže způsobit, zda zatím jen zkoumat a nenasazovat v praxi či se do toho opřít pořádně. Ale podobné formy „dialogu“ jako ta výše jsou jen a pouze hloupé. Nebo to vidíte jinak a vysazování GM rostlin mimo laboratoře a uzavřené skleníky vám také přijde až příliš velký risk a mělo by se proti němu bojovat všemi prostředky?
Ať tak či onak ve vinařské Francii to žije. Už jsem tu dříve psal o „teroristech“ vypouštějících tanky s levným dovozovým vínem a nedávno zase o vyděračích hrozících otrávit legendární burgundskou vinici. Teď zase aktivisti likvidující GM vinice. To u nás je klid, tady se maximálně míchají do lokálních vín dovozy a pančuje burčák. Teda pokud nedávný požár Nového vinařství někdo nezaložil…
P.S. Ani nevím, proč jsem k tomuhle zápisku přihodil fotku viz výše. Asi proto, že je z Alsaska, a už dlouho mi tu ležela… nic hlubokomyslného v tom nehledejte :o)