Dnes skončila další anketa, tentokrát se týkala cen zahraničních vín na našem trhu, a výsledky jsou docela přesvědčivé. Z 89 hlasujících si jich hned 61% (55 hlasů) myslí, že jsou stabilně děsné. Vzhledem k tomu, že 22% (20 hlasů) nemá tušení, přiklání se k této nepěkné variantě naprostá většina. A je to celkem pochopitelné, ceny dovozových vín (myslím tím vína, která mohou milovníky tohoto nápoje potěšit, ne záplavu patoků za 50,- Kč/l) jsou u nás, ve srovnání s civilizovanými zeměmi okolo, opravdu vysoké. Obzvláště ve vinotékách někdy zůstává rozum stát, jaké nechutné marže jsou na lahve nasazeny jen proto, že viněta obsahuje nějaký známý nápis a víno pochází z Francie. Přesto, i když jsou obecně ty ceny děsné, jsem hlasoval pro variantu „znatelně se lepší“ (12%, 11 hlasů), protože mi přijde, že se tu v poslední době objevuje čím dál více zajímavých dovozců, konkurence sílí a tak. I u některých tradičních velkých prodejců se ceny sunou trošku dolů, snad i proto, jak stoupá povědomí konzumentů o tom, kolik tyhle věci stojí jinde (a taktéž ochota kupovat na běžné pití trošku dražší lahve než s cenou pod stovku). Ale možná to vidím jinou optikou, vínem trávím kupu času, nakupuji často se slevami po degustacích či ověřené věci v e-shopech (či jen tak po mailu) a koupit něco naslepo v klasické vinotéce nebyl už hodně dlouho. Optimistické je alespoň to, že pro variantu stále se horšících cen hlasovalo jen minimum z vás (3%).
Už několikrát jsem se na téma nesmyslných cen bavil s dovozci, některým i prozrazoval to sladké tajemství, že koupit určitého vinaře od nich pro mne nemá smysl, když z Německa (Rakouska, ale i Francie či Itálie) budu mít nejen levnější každou láhev třeba o třetinu, ale (což je smutné) někdy zaplatím i podobné či nižší poštovné a občas to i přijde rychleji než z domácích e-shopů (odesláno v den objednávky, doma do dvou dnů). Jasně, beru různé argumenty s problémy při reklamaci a tak, i přesto se mi to zatím vyplatilo. Stále dokola slyším stejné nářky. Jak koncoví zákazníci a dokonce i restaurace kupují po jedné či dvou lahvích od vína a maximálně karton namíchají, že mít větší obraty a nemuset neustále rozdělávat krabice a řešit logistiku tak to bude lepší a třeba že i dají víno za stejnou cenu jako je za hranicemi. Ale já nechci, obzvláště v případě dražších vín, nakupovat po kartonu. A někdy je i kartonová cena (či cena pří nákupu nad X tisíc) o dost vyšší, než cena při jednom kusu jinde v EU. Je ovšem vidět, na různých slevách po degustacích či ve speciálních nabídkách, že srazit cenu o docela dost jde, pokud mají jistotu, že toho ten večer (týden…) pár lahví prodají. Ale v běžném provozu se asi stále vyplácí mít ceny vyšší, i kdyby kvůli tomu prodali o něco méně. A fakt by mne zajímalo, kolik obchodů se neuskuteční jen proto, že zákazník hledá nějaké v cizině objevené víno, podívá se na nabídku doma a řekne si: „Tohle jsem viděl v marketu v Itálii za 10€, tady se to tváří jako nějaké exkluzivní víno, přeci za to nezaplatím pětistovku.“ Kdyby to ale byl jen problém vína, že jo…
No nic, odlehčíme. Další anketa je tu, tentokrát nic komplikovaného. Pravidelně se mluví o tom, jak Chardonnay musí nutně sestoupit z trůnu asi nejslavnější bílé odrůdy (debatu na téma, jak obrovský podíl supermarketového „chardonnay“ je ve skutečnosti něco úplně jiného, si necháme na jindy) a že Ryzlink rýnský (Riesling) je stále oblíbenější a brzy bude úplně nejoblíbenější… a stále nic :o) Tenhle blog je sice trošku „ryzlinkofilní“, čímž by mohl být výsledek poněkud zkreslen, ale na dobré bílé burgundské taky nedám dopustit. Tak uvidíme, jak to hlasování nakonec dopadne…
P.S. Tipy v komentářích na dovozce se zajímavou nepředraženou nabídkou jistě mnozí ocení. Ceny jde snadno ověřit googlením, takže prosím žádnou obyčejnou reklamu :o)