K jakým vínům mám obvykle nejdelší poznámky? Spadají do třech kategorií. Buď jsou to klasická velká vína, bohatá a komplexní, navíc s historií. Podobné množství textu většinou vyprodukuji k vínům s příběhem, ať už jeho vlastním, nebo pokud s ním mám sám spojeny nějaké důležité události, historky. A kategorií třetí jsou vína přírodní a s minimálním množstvím zásahů, která (nejde-li o oxidativní záležitosti připravené na dlouhé zrání) mají tendenci se v lahvích i sklenkách hodně rychle měnit (často k frustraci těch, kteří v druhé otevřené lahvi nenacházejí totéž, co v předchozí, a považují to za chybu) a unikat nějakému jasnému popisu ukotvitelnému v čase alespoň na pár měsíců. A právě takovým vínem je Ryzlink vlašský 2008 sur lie (Boleradice, viniční trať Psinky) od vinařství Koráb.
Leckterá vína od Korábů mi dost sedí, byť ne vždy sdílím skoro úplné nadšení části mého okolí. Ne že by mi ta ostatní přímo nechutnala, ale někdy mám ten pocit, že na hodně staré vinice a nemanipulativní vinifikaci by mohla (měla) být přeci jen o kus složitější, hlubší. Ale tenhle vlašák mne nadchnul naprosto nekriticky už dříve a taky jsem to tu psal (detailní popis přípravy tohoto vína je pak na Veltlínu a nemá smysl jej přepisovat i sem), měl jsem ho postupně ještě několikrát a v ničem názor nezměnil. Další láhev pak otevíral před pár dny a moc se těšil, k jakému vývoji asi tak došlo.
Zelená bordeaux láhev, plastová záklopka, korek lisovaný z drti s pevnou dvojploškou a viněta se spoustou informací v češtině a angličtině. Při pohledu na láhev proti světlu to vypadá jak exkurze do zrání Champagne, spousta depotu. I zlatavé víno ve sklence rozhodně není jiskrně čiré, spíše opalizující, nejvíce to vypadá jako orosená sklenka. Dokonce jsem se ji pokusil i utřít :-) Vůně je však čistá, svěží a upozorňující na vyšší kyseliny, lákající k napití. Květiny, žluté ovoce, lehce oxidativní, lehce lahvová zralost, neustále se měnící. Při slepé degustaci by se mi asi zavařil mozek, protože ten celkový dojem je jako kdyby to bylo víno mladičké, ještě ne úplně hotové, čerstvě stočené ze sudu jen pro ochutnávku, ale zkombinované s vínem již lahvově vyzrálým. Moc pěkné! I v chuti krásně čisté, svěží, ovocitost, květiny, délka, neuvěřitelně snadno pitelné a zábavné, ale přitom dostatečně bohaté a vybízející ke zkoumání. Nějaký nedostatek? Už mám jen jednu láhev…
Delší zmínky o vinařství Koráb zde na blogu: Nepoužitelná degustace vinařství Koráb | Autenticky, mladě a pouze z hroznů | Mladá vína s pěkným výhledem | Degustační narozeniny v košířském sklípku | Autentická fotozpráva o vinařsko-kulinářské návštěvě omrzlých Bořetic | Mladý Jamek a další čerstvá vína ročníku 2010 | Decanter, Géčko, vlašáky, kamínky, Stavekgnac… | Ryzlink a frankovka aneb dvoje staré keře |Svatovavřinecký Koráb ročníku 2006