Tak mi to konečně vyšlo. Konstelace termínu a mých časových možností byla dokonalá a já vyrazil na degustaci vín z Krásné hory, relativně mladého vinařství pod vedením Marka Vybírala se sídlem ve Starém Poddvorově. Ve zkratce je Krásná hora menší rodinný podnik pracující dle požadavků bio režimu na vinicích a se snahou o rozumné práce ve sklepě (= vína zbytečně nemanipulovat, ale zároveň jim nějak vyloženě nenechat prostor dělat si co chtějí či se zvrhnout, pokud to chápu správně; nově také spolupracují s Alešem Galou jako konzultantem), hrozny z části nakupují a moc jim to nevyhovuje, všechna vína mají jako zemská a často i cuvée (jak odrůd, tak i meziročníková atd.), pracují dobře s barikovými sudy, nebojí se šroubových uzávěrů na čerstvá svěží mladá vína, rychle se vyvíjejí a mění a neustále je u nich něco nového. Prostě takové ukázkové moderní menší vinařství, kde si s víny zatím trochu hrají a hledají ideální tvář (možná to za pár let budou dvě zajímavé červené a bílé směsky… čas ukáže). A se svou produkcí si umí podmanit vinné nadšence i běžné konzumenty.
Pokud sledujete domácí vinné blogy, tak jste tenhle podnik nemohli přehlédnout, vinař si předem „zpracoval“ většinu z nich a nenechal v tomto směru marketingu nic náhodě (ostatně i zde komentoval některé zápisky :-) Já byl jeden z posledních, kdo ho ještě nenavštívil či se neúčastnil jeho degustace, byť o pár jeho jednotlivých vínech už zde psal a obvykle byl dost spokojen. Z ostatních blogerů obzvláště Eva Skokánková vína z Krásné hory propaguje seč může na Scuku a O Víně. Specielně pak v jejím posledním zápisku, který zároveň slouží jako rozcestník na ty předchozí, si můžete dohledat vše potřebné, co by vás o vinařství mohlo zajímat. Já se vrhnu rovnou na degustační poznámky k představeným vínům. Neuvádím analytické hodnoty, kdyby po nich někdo vyloženě toužil, tak je ještě mohu dodat.
Muškát moravský 2009 (Krásná hora, Starý Poddvorov) je víno svěží, s výraznou muškátovou vůní říznutou čerstvě oloupanou kůrou z citronu a trochou těžších (takových těch tramínových uvadajících) květin. Moc fajn. Suché, čisté, spíše lehčího stylu, výrazná živá kyselina, delší dojezd s mírnou hořčinou. Skvěle pitelné, záležitost na celou láhev jen tak nebo i v létě do střiku bych si to uměl představit. Bezva muškát.
Sauvignon blanc 2010 (Díle, Ratíškovice) zatím ještě leží na kalech a byl stočen do lahve pro účely ochutnávky. Velmi expresivní aromatika, výrazná, čistá, angrešt, rybíz, živá a nutící slintat očekávání kyselin a svěžího vína :-) Které se dostavuje, víno má kyselin spoustu, ale působí už teď vyváženě, skvěle pitelně. Po chvíli ve sklence se aromatika trochu posunuje a mírně sládne a bonbónovatí, stále je to ale příjemné a ne vyloženě vlezlé či nepřirozené. Hodně se mi líbilo.
Chardonnay 2008 (Krásná hora, Starý Poddvorov) mne oslovilo o něco méně, jde o ukázku této odrůdy v trochu zralejší podobě a bez vlivu barikového sudu. Citrusy, lehce máslo, nazrálejší tóny, čisté ale spíše jednodušší a nepříliš výrazné, možná také utrpělo zařazením za víno velmi živé, mladičké. V chuti středně plné, jasné zrání v lahvi, fajn kyseliny i délka, v dochuti něco jablečné slupky a rozkousnuté pecky, hořčiny. Tohle mne nějak neoslovilo.
Tramín 2009 (Nácestky, Ratíškovice, Schratenberg) obsahuje část hroznů z Rakouska, z první vinice hned za hranicemi u Rajstny (kolonáda nad Valticemi) a navíc jde o směs různých klonů tramínu. Ve vůni exotické ovoce, li-či, kořenitost. Sladší aromatický projev, ale uměřeně, příjemně. Čisté, kulaté, ovocité, krémové, mírně nasládlé ale dostatečně doplněné kyselinou (klidně by jí mohlo být více), delší. Fajn víno.
Cuvée Ryzlink rýnský 2008 + 2009 (Hrubé pole a Nácestky, Ratíškovice) voní více než příjemně ryzlinkově, vůně je trochu sladší medová, doplněná trochou barev & laků, lákavá. V chuti nasládlé ale s dobrou kyselinou, zvláštní stavba a ne úplně urovnané spojení květinových a ovocných tónů, ale dobře pitelné. Zkusil bych počkat, jak se to srovná, zatím mi to voní, ale chuť úplně nesedí.
Cuvée Viktoria 2009 (Čejkovice + Hrubé Pole, Ratíškovice) je z poloviny Chardonnay doplněné stejným dílem Rulandským šedým a Rulandským bílým, to vše vyzráváno v bariku a na kvasnicích. Velmi mladé, ovocité, ale s dřevem hlásícím se o slovo dost výrazně především čerstvě mletou kávou. V chuti krásně suché, živé, středně plné pěkné tělo, ovoce opět zatím trochu bojuje se dřevem. Má to ale pěkné kyseliny, charakter a moc fajn stavbu, tomuhle bych dal nějaký ten rok čas, dřevo bude zkroceno :-)
Svatovavřinecké 2008 (Krásná hora, Starý Poddvorov) jest víno kořenité, tmavě kvasně ovocné ve vůni. Suché, ovocité, čisté, lahvově nazrálé, s bezva kyselinou. Nekomplikované, ale moc pěkně udělané červené na pití kdykoliv se jen zamane. Moc se mi líbí!
Cabernet Sauvignon 2008 (Zadní hora, Dolní Bojanovice) je, a už s tím fakt nejsem vtipný, další výjimkou z pravidla, že Cabernet na Moravu nepatří :-) Tmavě ovocité, cabernetové, čisté a příjemné, do toho výraznější vliv sudu v podobě kávy. Dost fajn seriózní vůně. V chuti suché, výrazná kyselina, velmi mladé, pěkné tříslo, prakticky úplně bez tak častých zelených tónů. Možná trochu řidší než slibovala vůně, ale stále hodně fajn.
Cuvée Bernety 2009 (Zadní hora, Dolní Bojanovice) je směs sudu Alibernetu a dalšího sudu Cabernetu Moravia :-) Velmi mladé, tmavé, cabernetové, aromaticky poněkud sevřené, ale docela fajn. V chuti pěkná kyselina, suché, tříslo, alkohol, dobrá stavba, trocha zelenějších tónů. Rád bych viděl za rok či dva, má potenciál být skvělé.
Na Pinot Noir 2009 (Zadní hora, Dolní Bojanovice + Nácestky, Ratíškovice) a obecně pinoty jsem se dost těšil, vinařství si na nich zakládá a pár starších kousků od nich bylo bezva. Na pinot velmi temná barva, aromaticky mladé, nevyhraněné. Suché, surové a na degustaci z mého pohledu ještě ne úplně připravené, tohle chce čas. Poněkud zklamání.
Pinot Noir 2008 (Čejkovice + Nácestky, Ratíškovice) na tom byl už mnohem lépe. Příjemná aromatika, ovoce do jahod, vrstevnatější, slušné. Suché, mladé, pěkné kyseliny, vyvážené, délka, kávovina ze sudu. Stále teprve na cestě, ale bude myslím moc fajn a starším bratříčkům ostudu neudělá.
Mimo oficiální seznam jsme už uprostřed noci ochutnali i Pinot Noir 2007 a to bylo někde úplně jinde, nádherný typický pinot na vrcholu sil, bezvadné pití. Dobré víno chce čas!
Závěr proběhl s možností ochutnat jejich vínovici momentálně asi 4 – 5 let v sudu (nic zásadního, alkohol dominoval a celkově nepříliš harmonický destilát) a loňskou matolinovici, což je naopak bezvadná voňavá vyvážená silná pálenka, která by si v ničem nezadala s jakoukoliv dobrou základní italskou Grappa di Moscato (či z jiné aromatické odrůdy), moc pěkné.
Marek Vybíral plynule a vtipně („na globální oteplování věříme, proto jsme si pořídili i olivu“) táhl celou degustaci, upřímně se bavil o vzniku vín a jeho pohledu na ně a celkově si myslím získal dav. Nyní už chápu to předchozí až (na můj vkus) trochu nekritické nadšení ostatních :-) Osobnost vinaře je samozřejmě zásadní věc a od vín ji nelze oddělit, to je jasné, ale vína by si měl užít i ten, kdo u něj ve sklepě nikdy nebyl. A ta z Krásné hora jsou hodná ochutnání. I proto, že vinotékové ceny nepřekročily (krom Cuvée Viktoria) dvě stovky a za shodnou kvalitu z domácích vinic často zaplatíte mnohem více. Osobně mi nejvíce vyhovují jiné typy vín, ale představená sada byla průměrnou kvalitou opravdu hodně vysoko, rozhodně nešlo o nějaké schematické prvoplánové líbivky kterých je trh plný, a už dlouho jsem u domácího vinařství podobně dobrý pocit neměl. A kupu těch vín bych doma rád a s chutí pil.