Manželka Karla Schwarzenberga, Therese Gräfin zu Hardegg auf Glatz und im Machlande pokud ji nazveme plným původním jménem a titulem, sehrála důležitou roli v předvolebním prezidentském boji. Lid se bouřil, že neumí česky a její (před staletími prodané, část rodiny sídlí v obci Seefeld kousek od hranic s ČR) rodové sídlo prý hemží nacistickými symboly. Byla to jedna (z mnoha) smutných částí předchozích tří neděl. Tím si radost kazit nenecháme a mrkneme na čtyři vína z produkce vinařství Graf Hardegg (web), zajímavého bioproducenta (používajícího ale i biodynamické preparáty) z Weinviertelu. Ze 35 obhospodařovaných hektarů produkují zhruba 160.000 lahví ročně, více než polovina je samozřejmě Veltlínské zelené, vždy lehce nad 10 % pak odrůdy Ryzlink rýnský, Pinot Noir a Zweigeltrebe, doplňují to v rámci oblasti několika drobnými úlety (Viognier, Syrah a běžnější Chardonnay). Mají k dispozici i starší vinice, nechávají vína kvasit spontánně, nový provoz je několikapatrový a místo pumpování používají gravitaci, jedou jak v nerezu za kontrolované teploty tak ve velkých sudech i malých barrique. Některá vína leží v sudech dlouhodobě bez síry na jemných kalech… a přitom jsou „normální“, žádný produkt pro okrajového zákazníka. Čtyři vzorky jsem ochutnal na tradiční velké degustaci sortimentu firmy Neubauer & syn, jejich dovozce.
Grüner Veltliner Graf Hardegg 2011 je víno čistě z nerezu, pod šroubovým uzávěrem, určeno na rychlejší (do čtyř let od sklizně) vypití. Oproti běžnému Weinviertelu ale s několikahodinovým naležením na slupkách a ležením na jemných kalech. Víno působící velmi mladě až trochu zaprděně, příjemně postavené, květinové, s fajn kyselinou a trochu silnějším plnějším tělem, fajn kořenitost a mírná ne nepříjemná hořčina v dozvuku. Nic velkého, ale v pohodě veltlín, strukturovanější a o chlup zajímavější než bývá v základu DAC Weinviertel zvykem. Ještě mají ale úplně základní kousek, Veltlinsky tomu říkají, byť stylově se tomuto blíží více než klasickým rychlovkám.
Riesling vom Schloss 2011 ležel na slupkách 12 hodin, kvasil spontánně v původních starých sklepeních ve velkých dřevěných sudech, kde i následně několik měsíců ležel na kalech. Víno výrazné, krásně ovocité do meruněk, voňavé, suché s parádní kyselinou, šťavnaté ovocité plnější tělo, delší, bezvadně pitelné, krásné, s minerální linkou. Skvělý rýňák, fantastické pití. Chci domů! K pití už teď bez nejmenších problémů, ale nebál bych se, že ještě dalších pár let nebude držet úplně v pohodě a dál se vyvíjet.
Pinot Noir vom Schloss 2008 je představitelem mé milované odrůdy a dopadá v hodnoceních hodně dobře (lépe tedy jejich Pinot Noir Steinbügel), ale mne tedy nějak zvlášť nezasáhl, možná mám na tuhle odrůdu přehnané nároky nebo tahle konkrétní láhev byla divná :-) Kompletní odstopkování, dva dny studená macerace, 14 dní fermentace v nerezu, zrání dva roky ve velkých starých dřevěných sudech. Poměrně světlá barva. Jemnější, uměřená aromatika, drobné červené ovoce, evokuje trpkost. V chuti suché, pocitově spíše lehčího střihu, natrpklé až trochu zelené tóny, slušně postavené ale takové… jednoduše obyčejné. Nevím, možná bych potřeboval si hrát s lahví celý večer, třeba bych v tom něco objevil :-)
Graf Hardegg Brut 2006 je klasický v lahvi kvašený sekt z burgundských odrůd, ze tří čtvrtin Chardonnay a ze čtvrtiny Pinot Noir. Jde o časnější postupné sběry (výběry) z jejich polohy Steinbügel. Tiché víno kvasilo spontánně ve velkých dřevěných sudech, po sekundární fermentaci leželo na kalech v lahvi přes tři roky. Zajímavostí je použití rezervního sladšího vína ročníku 2003 z odrůdy Viognier jako dozáže. První degustovaná láhev měla korkovou vadu, na čemž je zajímavé i to, že víno s ní působilo sladce. Druhá už byla v pořádku a parádně suchá. Sekt je to, i přes více než šest let věku, velmi čerstvý, živý, krásně ovocitý, až sladce do tropika, hutnější ve vůni, s příjemnou medovo-kořenitou linkou díky zrání. Ovšem v chuti osvěžující, tak akorát plný, čerstvý, výrazný, s pěknou minerální linkou, krásným bohatým perlením, ovocný, efektní, delší. Hutnější ovocný styl bublin, aromatický, moc příjemný. Oslovilo velmi.
P.S. Karel Schwarzenberg je držitelem švýcarského pasu, ale jeho vztah k tamním vínům neznám. Co však vím je, že má rád veltlín, s oblibou pije ty biodynamické od vinařství Nikolaihof z Wachau. Miloš Zeman má rád také suché bílé, veltlínek mezi ně patří, v zásadě je ale jedno jaký, může být obyč stáčený do PETky, hlavně že teče. V tomto ohledu se státní recepce asi nějak zvlášť neprodraží. Ale ani Karel by neservíroval drahý Nikolaihof, na těchto oficiálních akcích jsou dle protokolu vždy vína z Čech a Moravy.