Včerejší zpravodajství, od novin po televize na celém světě, bylo plné novinky od Amazonu. Zásilku vám doručí do pár desítek minut, dodá ji autonomní dron. Naloží, přistane na dvorku, vyloží a zase odletí. Zda Amazon Prime Air v nejbližších letech skutečně vzlétne i jinak než v opravdu malém experimentálním měřítku je ve hvězdách, ale vzrušení to vzbudilo velké a jako marketing bezva krok. Taky jsem si četl o cílení reklamy na základě emocí a říkal si, že jako technologického nadšence mne čekají krásné nadcházející roky, kdyby to celé nebylo trošku děsivé :-) Každopádně si při tom také vzpomněl na tři novinky určené pro vinaře. Jedna létá, v druhé budete vypadat jako Robocop a třetí bych se rozhodně nechtěl nechat přejet…
Drony jsou dneska populární a 3DR Iris dokáže posloužit i vinařům. S touhle mašinkou můžete hezky létat nad vašimi vinicemi (ocení především majitelé opravdu rozlehlých ploch) a monitorovat, jak to na nich vypadá. Krom klasického obrazu jde použít i infra a termální mapování. Po příletu je software schopen poskládat zaznamenaný obraz do jednoho souvislého pohledu na vinici. Vtip je v tom, že při dalším letu později dron zvládne zopakovat původní trasu a zajistí tak konzistentní záznam a snazší porovnávání změn. Inu proč ne. Jukněte na video…
Další novinkou je exoskelet Hercule RB3D, který sice možná vypadá jako armádní vybavení, ale jeho zacílení je i civilní a narazil jsem na něj na vinařském webu :-) V podstatě vám tahle hračka umožní nést pohodlně nějakých sto kilo na vzdálenost až 20 km (při normálním tempu). Využití ve vinicích? Těžký motorový postřikovač s velkou zásobou vašeho oblíbeného biodynamického výluhu, třeba ;-) Opět pro lepší představu přikládám video.
To, že makat v některých strmých německých vinicích na Rýnu či Mosele není žádná sranda, je myslím jasné. Časová a tím pádem i finanční náročnost práce je tam několikanásobná oproti placce o několik kilometrů dál. A proto na scénu přichází Geisi (článek a foto ze Spiegelu), aby přeci jen trochu pomohl. Tohle dálkově ovládané a nebezpečně vypadající zařízení, za kterým stojí vývojáři z univerzity v Geisenheimu, dokáže šplhat i do těch nejprudších svahů. Díky přesné navigaci se umí pohybovat mezi keři i samo a zvládat by mělo postřiky či základní zelené práce. Bohužel při šířce 1.7m nemá šanci se do mnohých, především těch starších a v těsnějším sponu vysázených, vinic vůbec dostat, takže plánují zapracovat na štíhlejším modelu.