Na nedávné ochutnávce vín z Gaskoňska, k vínům něco časem společně s dalším setem, byl jako bonus i postarší slaďák z Montlouis-sur-Loire vinařství Claude Frédéric Moreau, Chenin blanc napadený botrytidou, z významného (alespoň pro nás, ale právě na Loiře je považován za špičkový) ročníku 1989. Už korek naznačoval, že jde o „víno s plísní“ :-) Obsah lahve byl ale krásně čistý, vyzrálý, medový, minerální, s tóny podhoubí, dlouhý, sladký ale s dobrou kyselinou, moc pěkný. Připomnělo mi to některá 20+ let vyzrálá Savennières. Víno chutnal i mladý pár, mladší než ta vína, při nákupu sýrů na večer k bílému. Domů odcházeli povzneseni a já jim trochu záviděl, že v době, kdy jsem s vínem úplně začínal, neměl něco podobného prakticky šanci ochutnat, natožpak zadarmo a úplně náhodou během nákupu.
Píšu to vlastně ale z jiného důvodu, víno už myslím stejně nejde koupit. Strašně mne baví tahle očekávání, kouzlo starých vín, však jsem to tu už psal. Už ročník člověka navnadí, pak ta ošklivá plíseň a trochu zápach, chvění jak bude vypadat zbytek korku, první přivonění… tohle prostě s čerstvou lahví nejde zažít, i kdyby nakrásně mladé víno jako takové bylo v lepší kondici a chutnější. Po cimrmanovsku často prvek očekávání následuje prvek zklamání, ale pokud ne, je radost dvounásobná. Což mi připomíná, že se tu objevila firma nazvaná Rare Wine, která se zaměřuje právě na prodej a degustace, včetně jakýchsi úvodních kurzů, starých „archivních“ vín. Domácí vinná scéna se neustále rozvíjí, je to krásně vidět i na mailech, co mi denně chodí…
„Při výběru dobrého vína rozhoduje pochopitelně jeho jakost. Čím je víno kvalitnější, tím je odrůdově „čistší“ a na láhvi o něm najdete mnohem více informací. Zjednodušeně platí, že čím obecnější je popisek na etiketě, tím nižší kvalitu vína můžete očekávat. Naopak jsou-li informace takřka vyčerpávající, vězte, že vínu, které držíte v ruce, byla věnována adekvátní pozornost.“ Nemůžu si pomoct, ale tenhle text ve včerejší PR zprávě od skupiny Bohemia Sekt mne opravdu pobavil. Neplatilo by to samozřejmě ani o vínech domácích, natožpak o zahraničí. Jako příklad viněta jednoho nejspíš dost odfláknutého vína, navíc odrůdově nečistého :o) Takže asi takhle…