Před pár dny uspořádal Vít Hepnar ochutnávku několika vín, která si dovezl z nedávné cesty za krásami Loiry. Některá z nich, či alespoň producentů, se možná objeví v nabídce Gourmet Services, jiná možná začne vozit AdVivum, další se sem třeba vůbec nedostanou nebo naopak už na trhu jsou. Ochutnali jsme 10 vín (+ pak kupu dalších odjinud) a rozhodně bych si mezi nimi vybral. A začnu mou oblíbenou odrůdou. Lucien Crochet Sancerre Rouge „La Croix du Roy“ 2012 je starý dobrý Pinot Noir z různých vinic v okolí Bué, školeno téměř rok ze ¾ v dubových sudech a ¼ v nerezu, po spojení následně v tanku další rok. Projevem klasická „burgunda“, s aromatikou tmavých peckovin a lehkou živočišností, kouřový tón a mineralita. Suché, šťavnaté, peckovinové, lehce svíravé, moc pěkně strukturované a výtečně pitelné víno. Krásná ukázka seriózního pinotu z Loiry, toho bych snadno vypil láhev, nenudil se ani chvilku a měl chuť na další. Od vinaře bylo k ochutnání i Sancerre Le Chêne Marchand 2013, tedy čistý Sauvignon blanc z jedné z nejvyhlášenějších poloh v oblasti. Zde jde o čistý nerez. Čerstvé, minerálně kouřové, citrusové, suché, šťavnaté, v chuti již nazrávající, něco krémovosti, vyvážené, uhlazenější, moc pěkně udělané. Ale ten večer bych určitě raději pokračoval s pinotem :-)
Známé Château de Tracy Pouilly Fumé 2013 bylo stále čerstvé, aromatické směrem do bezového květu a projevem prostě odrůdu Sauvignon Blanc nelze nepoznat, suché, šťavnaté, vyvážené, již nazrálejší, v chuti s příjemnou lehkostí. Srovnali jsme také dvě Vouvray z produkce Philippa Foreau, Domaine du Clos Naudin. Vinice eko, čistý Chenin Blanc. Vouvray Sec 2014 bylo pěkně čerstvé, čisté, šťavnaté, lehkost a zábavná pitelnost, trochu pecičkový dojezd. Vouvray Demi Sec 2003 zralejší, trošku zaprděné, nasládlé, zakulacené. Ale dobrovolně přiznávám, že „demíčko“ šlo docela mimo mne a na suchou variantu bych asi potřeboval klid doma, měl jsem pocit že mi něco uniká :-) Zajímavá zkušenost byla Domaine François Chidaine a Montlouis Sur Loire Méthode Traditionnelle Brut Nature 2014, biodynamický Chenin Blanc školený půl roku v 600l sudech a následně nejméně rok druhotná fermentace a zrání na kalech v lahvi. Dost výrazné aroma, sladší pečené malvice, suché, šťavnaté, výrazné kyseliny ale zároveň docela uhlazené, dobrá délka, fajn jemné perlení. Celkem svérázné, oxidace ne úplně málo, ale proč ne.
Ocenil jsem setkání s doménou Eric Morgat a jeho Savennières Fidès 2014. Vinice vedeny v bio, nízké výnosy hodně zralých hroznů ale pokud možno bez botrytidy. Fermentováno a školeno rok v 400l sudech, částečně nových. Něco vína projde malolaktikou. Poté ještě skoro rok sudy spojené v tanku na jemných kalech. V projevu hodně mladé a ještě poměrně syrové, s výraznou aromatikou žlutého ovoce, hruška, dotyky mineralita, kouřovost, toast, hodně dřeva. V chuti suché, plné, koncentrované, poměrně dlouhé. Opět citrusy a žluté ovoce a docela znatelné dřevo. Láhev vypadá hezky, voní to „draze“ a děje se tam toho hodně aby obhájilo cenu někde okolo 45€, ale mně to přišlo tak nějak snad až moc vyumělkované a trochu přehnané. Ale kdo ví, třeba bude za pár let úžasné :-)
Dost fajn bylo srovnání dvou červených Cabernetů Franc z apelace Bourgueil z bio domény Yannick Amirault. La Coudraye 2015 je mix různých poloh v okolí obce Bourgueil a školeno je ve velkém starém dřevě šest měsíců. Mladé, syrovější, šťavnatě ovocné, s kořenitou pepřovou linkou. Suché a šťavnaté v chuti, bezvadné kyseliny, svíravost, hezky postavené a poměrně dlouhé, pěkně udělané nekoplikované přímější „chlastací“ červené. Le Grand Clos 2014 je jediná vinice, jedna z tamních nejlepších, keře o něco starší a výnosy menší, delší macerace a školení rok a půl v 400l sudech. Od pohledu hutnější projev. Zhuštěný degustační popis Jakuba Přibyla byl, ač to nerad přiznávám, hodně přesný: „zpocený kůň co projel borovým lesem a nakonec spadneš do temperek“. Je to výrazné, tmavší až lesní ovoce, s oxidativní linkou, výraznějšími tříslovinami a pěkně koncentrované, s živočišnými tóny, bezva kyselinami. Pěkný kousek s potenciálem se zajímavě vyvíjet v lahvi.
Z Cabernetu Franc mne ten večer dost oslovila doména Philippe Alliet, taky vinice v bio, a jeho Chinon „Coteau de Noiré“ 2014. Z jediné vinice, docela výrazného svahu na jílu a vápenci, školeno oproti jiným jeho vínům s větším podílem i nového dřeva. Mladé, syrové, tmavě ovocné a koncentrované, s krásně zakomponovaným dřevem, kořenitá linka pepře. Suché, šťavnaté, koncentrace, moc pěkná ovocnost, pitelnost a délka, hodně fajn kousek. Velmi rád bych ochutnal i jeho ostatní vína.