pondělí 19. června 2017

Česká vína v Praze

litoborPod názvem Nejlepší česká vína v Praze se minulý týden v Novoměstské radnici, která se ostatně stává pravidelným dějištěm ochutnávek všeho druhu, setkala velká skupina vinařů z Čech. Šlo o přehlídku u příležitosti vyhlášení výsledků nominačního kola této vinařské oblasti pro Národní soutěž vín (tedy to, z čeho vychází vína vybraná do Salonu vín) a poměrně výjimečnou příležitost ochutnat si na jednom místě vína od téměř dvou desítek producentů, od známých větších firem po ty méně často viděné. Nedělal jsem si detailní poznámky, spíš si zapisoval rychlé dojmy, ale zase se mi podařilo projet většinu vinařství a pokud možno u nich ochutnat všechny vzorky a ne jen výběr (rezervy mám jen v těch sladších, ta jsem spíše opomíjel). Každopádně mne ochutnávka (opět) ujistila v tom, že vína z Čech má smysl vyhledávat a pít! :-) Což mi připomíná fajn počin Pražské vinice (brožura ke stažení v PDF), přehled vinic v hlavním městě a navíc někde i víkendové komentované putování po nich s možností ochutnávky. Krom profláklejších míst (Vinice sv. Kláry, Grébovka, Salabka, Modřanská…) průvodce upozorňuje a zve i na ty méně známé (Baba, vinice Vyšehradské kapituly, Albertov). Ale zpět k poznámkám z přehlídky, pár věcí co mne oslovilo nejvíce…

ryzlinky-skolni-statekNa úvod nic objevného, ale napsat je to třeba :-) Komplet všechny představené ryzlinky z Liběchovské ze Školního statku Středočeského kraje (aka Mělník) víc než povedené, dokonce bych řekl přímo skvělé a pro mne asi nejlepší kousky ten den. Parádní energický pozdní sběr 2014, klasický kabinet ročníku 2015 a k tomu o něco plnější, vybalancovaný seriózní krásný pozdní sběr 2015 (asi „pochopitelnější“ i pro konzumenty mimo ryzlinkofilní sektu, ale sám bych sáhl spíš po kabinetu). Davy myslím nadchne pozdněsběrový Kerner 2015 z Neuberské, plnější květinové efektní pití, taky mne bavilo dost. Jestli se nepletu, tak právě školní statek získal šampiona soutěže a od Prahy 2 jako cenu barrique sud Seguin Moreau. To mi přijde lepší než nějaký pohár nebo tak :-) A uvidíme, co tím proženou…

pod-radobylemHodně se mi líbila vyvážená sada vín z relativně nového Vinařství pod Radobýlem, hlavně tedy svěží energický MOPR 2016 a v barvě i stylu ovocnosti stylově až do některých jižních růžovek Fratava 2016. Pro srovnání zatím ještě ne finální šestnáctková Fratava v červené za mne hodně povedené víno, které bych s chutí pil, znatelně strukturovanější a zajímavější než jsem u odrůdy zvyklý. Jo a šestnáctkový Pinot Noir velmi dobrý, musím si ho pohlídat.

chramceČeské vinařství Chrámce umí výtečný Pinot Noir a zde to potvrdilo. Rulandské modré pozdní sběr 2015 je ještě v sudech, ale asi z nich brzy půjde ven, a je to čerstvá, ovocná, vyvážená bohatší záležitost. Rulandské modré košer 2016 mladé, až likérově výrazné, efektní. Hodně mne oslovilo Cuvée České středohoří košer 2013 (Ryzlink rýnský ze Širokého vrchu, Chardonnay z Hněvína a Rulandské modré ze Špičáku), barvou i projevem dost netradiční růžovka, charakterní, vrstevnatá. Musím pořídit domů na bližší zkoumání :-)

Z Johann W Zámecké vinařství Třebívlice bych určitě nejraději pil důrazný bohatší Ryzlink rýnský 2014 pozdní sběr. U Lobkowiczkého zámeckého vinařství Roudnice nad Labem mne oslovilo více vín, ale nejraději bych odešel domů (a to taky udělal) s Rulandské modré 2014 výběr z hroznů, to je bezva serióznější ukázka českého pinotu. Bavil mne určitě více než totéž školené výrazněji v barrique sudech. Což byl tedy i případ u Bettiny Lobkowicz z Mělníka, kde mi docela chutnal Pinot Noir Classic 2014, ale Pinot Noir 2013 Barrique Selection zdaleka nebyl tak vyvážený. Čímž tedy nechci být advokátem jen velikých sudů a/nebo nerezových tanků proti malým barrique soudkům :-) Krásné bylo srovnání čistého „moderního“ Lady Lobkowicz rosé 2016 a hned u stolku vedle „sedláckého“ trochu divočejšího růžového (tuším z odrůdy Marlen) od Jiřího Pelikána z Litoboře.

vondrak

S chutí bych si dal pár vín od Mělnického vinařství Vondrák, třeba bezva kabinetní Ryzlink 2015 z Liběchovské. Z Vinných sklepů Kutná Hora mne tentokrát nejvíce oslovil příjemný Pinot Noir 2015 „staré keře“ (Vinaře, vinice U všech svatých). Od České zemědělské univerzity bych nejraději odešel se Sylvánským zeleným 2015, Vinařství Piksa mělo vyvážený hodně fajn muškátový Muller Thurgau 2016 a tradičně vtipnou Frankovku. Jiří Lobkowicz (vinařství Château Mělník) měl překvapivě plnou výraznější Ludmilu 2015 v kalamáři, čekal bych tam něco lehčího. Do budoucna v tom ale bude prý Solaris. Sklep Grébovka příjemně překvapil, celkově dost vysoká kvalita a hodně vyčníval Neronet 2015, strukturované zajímavé výraznější červené. Jak mi tamní vína přišla spíš ideál na karafu a popíjení s výhledem na vinici a Prahu přímo u nich, tak tohle je kousek do lahve i na doma :-) Své obdivovatele si najdou plnější výraznější bílá od Zdeňka Vybírala (Vinařství Sv. Tomáše Malé Žernoseky), třeba zemský Pinot Blanc 2013 nebo voňavý efektní Pinot Noir klaret 2015. A tak…

Komentáře používají Disqus