pondělí 8. ledna 2018

Propad spotřeby vína – pijte!

dry-januaryMožná máte nějaké pěkné novoroční předsevzetí, které se týká množství alkoholu, který v tomto roce zkonzumujete. Možná je to „míň chlastat, víc cvičit“ nebo něco v podobném duchu. Možná jste dokonce z těch odvážných, kteří ctí tzv. „suchej únor“ (ve Velké Británii a dalších zemích je častější volbou pro měsíc bez alkoholu již leden, 3 až 5 procent účastníků kampaně pak obvykle přestane pít úplně), což samozřejmě znamená něco úplně jiného, než naznačuje nabídka na přiložené fotografii. A ze zdravotních důvodů to samozřejmě dává smysl. Ve světle aktuálních vinných statistik je mou povinností přesto říct, že coby vínomilci máme teď jednu zásadní zodpovědnost…

Univerzita v Adelaide vydala statistický přehled Global wine markets, 1860 to 2016, aktualizaci předchozího materiálu o dalších pět let vývoje. Celá kniha je v elektronické podobě k dispozici úplně zdarma a přináší kvanta grafů, tabulek a logicky seřazených surových dat, nad kterými se můžete vyřádit do sytosti (nejde tedy o analýzy, ty najdete třeba v chystané knize Wine Globalization: A New Comparative History stejných autorů). A dva grafy vypadají takto…

spotreba-vinaspotreba-vina-3

Jinak řečeno spotřeba piva stoupá pomalým ale vytrvalým tempem, konzumace destilátů dokonce v novém miléniu výrazně akcelerovala, spotřeba vína se výrazně propadla především v 70. až 90. letech minulého století a od té doby nadále klesá! Podíl vína v celkové spotřebě alkoholických nápojů je oproti šedesátým letům poloviční! Měl bych tedy navrhovat, abychom všichni pili více a tento negativní trend zvrátili…

Ve skutečnosti to zas tak strašné není, protože jde vždy o poměr k počtu obyvatel. Není to tak, že by se vyrobila polovina vína, jen je nás tu na planetě už sedm a půl miliardy, místo miliard tří, a víno se prosazuje pomaleji než obilná pálenka :-) Některé země dnes pijí výrazně více jiného alkoholu na úkor vína (Francie, kupříkladu, a obecně spotřeba vína v celé Evropě bohužel klesá), čím dál lépe je ale zastoupí mnozí jiní, kde se naopak víno teprve rozjíždí. Vezměte si takovou Čínu, kde byla ještě loni roční spotřeba na hlavu jen 1.34 litru. Jenže zvýšení o pouhou deci na hlavu a rok, a to je přibližně současné tempo růstu, se rovná spotřebě 200 milionů lahví! Což je více, než třeba celá produkce Burgundska…

spotreba-vina-2

Takže ne, nemusíte nakopnout spotřebu na dvojnásobek, abyste zachránili upadající vinařský průmysl. Pokud chcete držet suchý leden či únor, nebo jinak omezit spotřebu, tak klidně můžete… v globální spotřebě výpadek průměrného domácího vínomilce s radostí zastoupí součet obyvatel jednoho nového čínského věžáku :-) Ale samozřejmě pokud máte zájem vylepšit zřetelný propad konzumace vína v EU, tak se osobním aktivitám meze nekladou!

Komentáře používají Disqus