středa 1. srpna 2018

Falešné hvězdy Španělska, časná sklizeň, lieu-dit vs climat, kódy ze šampaňského

Vega-Sicilia-Unico-1996Co nového ve světě vína? Kupříkladu víte, co je zajímavé na galicijské restauraci Don Álex Multibart? Podle všeho šlo o jednu ze základen organizované skupiny padělatelů vín, která se zaměřovala na legendární španělské kousky Pingus a Vega Sicilia. Skupina za slavná vína vydávala buď slušná červená z cenového spektra okolo 15€ nebo, pro kupujícího „v lepším případě“, levnější cuvée stejné značky. Tedy třeba coby Vega Sicilia Unico jste dostali jejich řadu Valbuena. Vína šla do různých aukcí, ale i přímo privátním zákazníkům a do hotelů a restaurací. Především u vín z aukcí je třeba mít se na pozoru, ta mohou být teoreticky i u nás.

Na Moravě už se sklízí, ranné odrůdy už dozrávají a je to, ostatně jako leckteré další plodiny, letos mnohem dříve než bývá zvykem. A týká se to celé Evropy, rekord ranné sklizně padne letos nejspíš i v Německu, jednu z nejrannějších sklizní očekávají i v Champagne a leckde jinde. Mimochodem kdyby to takhle mělo pokračovat, a že vývoj teplot nevypadá zrovna optimisticky, nejspíš bude nutné změnit pravidla týkající se burčáku. Ten je totiž možné prodávat až od 1. srpna a letos by se bývalo klidně mohlo začít už dřív. I když zrovna tohle je jen drobný legislativní problém. Horší je, že za chvilku přestanou být některé lokality vhodné pro odrůdy, které se tam dosud pěstují. Titulek článku, že za 20 let už se nebude v Burgundsku pěstovat Pinot, je samozřejmě klasický „clickbait“. Navíc cena tamních vinic stále stoupá, těch Grand Cru stoupla za posledních deset let na dvojnásobek, takže vínu tam stále věří :-) Ale něco málo na tom všem je a experimentovat s dalšími odrůdami, když pominu regiony jako právě Burgundsko takto silně spojené jen s jednou či dvěma, asi není od věci…

Mimochodem i tématu oteplení v Burgundsku, a zda není současné rozdělení vinic zralé na revizi díky výrazně lepšímu dozrávání hroznů v mnoha polohách, se věnuje výtečný článek Burgundy’s great question Andrewa Jefforda v Decanteru. Který výborně popisuje rozdíl mezi termíny lieu-dit a climat, pro mnohé myslím stále trochu matoucí :-)

bollinger-codePřed pár dny mne velmi potěšilo, když jsem na lahvi Bollinger Special Cuvée konečně spatřil snadno rozluštitelný kód s informací o datu nalepení viněty (které je krátce po odstřelu a poslouží stejně dobře) zřetelně viditelný, dřív býval natištěný na skle a někdy dalo dost práce ho objevit. V minulosti jsem se tu u několika lahví právě Champagne a také sherry zmiňoval o způsobech, jak tyto kódy rozluštit. Ale zase někdo jiný, konkrétně Tyson Stelzer, to zpracoval hezky systematicky. V jeho průvodci, který jde stáhnout i jako PDF, najdete docela dost významným šampaňských domů i pěstitelů a způsob, jak na jejich šifry. Velmi užitečné! A doufejme brzy už prakticky zbytečné, čím dál více producentů všechny tyhle věci uvádí jasně a zřetelně přímo na zadní vinětě. Níže jeden praktický případ, jak to celé může vypadat…

dhondt-vineta

Komentáře používají Disqus