Vína od Aleše Svatoše a jeho manželky Simony, Vinařství Porta Bohemica (web), s radostí ochutnávám a popíjím už dost dlouho (konkrétně od přehlídky Jiná vína v roce 2013), letos jsem jejich vína i rozléval na družstevním výletu do New Yorku a Montréalu. Ale, přes mnohaleté opakované sliby že brzy napravím, jsem se na jejich vinici a do sklepa ve Velkých Žernosekách zajel podívat až před pár týdny. Byl to moc fajn výlet s celou rodinou, na cestě z Žalhostic jsme omrkli i Radobýl, projeli se přívozem do Malých Žernosek a užili si horký letní den (byť s obavami hleděli na některé pouštně vyprahlé vinice). Děti se na chatě, kterou mají Svatošovi na vrcholu svahu s vinicí a skvělým výhledem do kraje, vykoupali ve staré plechové vaně. Rodič se zašel ochladit do sklepa. Prochutnali jsme aktuální produkci, probrali všechno možné nejen co se vína týče. A já odjížděl zase o něco jistější, že vína z Čech mají smysl a alespoň někde se vše ubírá dobrým směrem :-)
V podstatě mi chutnala všechna vína co jsme ten den degustovali či pili. Zasloužené pozornosti se dostává MÜVÉ 2017, což je kalnější svěží zábavná šumivka barvy čajové růže vytvořená z milerky (jméno je zkratka pro „müller perlivé“ a vlastně zároveň pro „milé“) v lahvi rozkvašené moštem z pinotu noir. Neodolal jsem a pár lahví vzal pro příští Družstvo na konci srpna. Jako tradičně je parádní i jejich tichý bílý Müller Thurgau 2017, víno čerstvé, lehčí, svěží, s moc fajn kyselinou a nevtíravou elegancí, lehce mandlový, skvěle pitelný. Existuje ve třech různých podobách. Dvakrát je to nerez, jednou z dřívější a podruhé z lehce pozdější sklizně. Nechápu jak je to možné, ale ta rannější je uhlazenější a o trochu měkčí, pozdější působí živějším říznějším dojmem, čekal bych to přesně naopak. Třetí varianta pak přidává školení ve 400l použitém francouzském dubovém sudu a v projevu je dřevo jasně znát, celek je o něco krémovější, voňavější, zajímavé je to. Osobně mi nejvíce sedí druhá sklizeň a čistě z nerezu :-)
Dost povedený je čerstvý, přísnější, pěkně postavený serióznější bílý Charpin 2016, s jasně patrným zatím trochu syrovějším dřevem. Líbí se mi Tramín Orange 2017, čerstvá vybalancovaná voňavější macerovaná klasika, i totéž v ročníku 2016 s hodně expresivní aromatikou, bylinkami a čajovou růží, s až mentolovou linkou, bezva kyselinami, nějakou tou svíravostí a fajn délkou. Výborná je i mladá, čistá, svěží, pěkně postavená a lehce do perníku ve vůní jdou večerka, Veltlínské červené rané. Ve sklepě či v lahvi mají vícero různých ročníků Pinot Noir, ročník 2015 teď v podeji nabízí již nazrálejší, poměrně voňavé červené, peckovinové, s dobře zakomponovaným dřevem, svíravější, s pěknou kyselinou a dobrou stavbou, se sladším delším peckovinovým dozvukem. Všechna vína spojuje relativní lehkost, aniž by jim chyběla váha. Prostě tak správně nepřezrále akorát, to Čechy umí (když je schopný vinař).
Vůbec nejvíce, dokonce více než milerka, mne ovšem oslovil St. Laurent 2017, tedy staré dobré Svatovavřinecké. Už jsem se i zmiňoval na Instagramu. Není to ale vůbec poprvé, nadšeně jsem se tu rozepisoval o ročníku 2014, jen okrajově se zmínil o 2015 a překvapivě vůbec nic nenapsal o výtečné 2016. Nejnovější ročník má dost tmavou barvu, tón do fialové, ale nic hutného. Víno je to krásně čerstvé, živé a energické, s vůni peckovin do švestek, zralých hroznů, jemně kořenité, zábavné. Suché, šťavnaté, lehkonohé, nádherně ryze ovocné, čisté, s dobrou délkou, dokonalené pitelné. Zábavné, poctivé, bez kravin okolo, hrdé na to čím je a nic nepředstírající… tak nějak jako vinař, po pravdě. Je to přesně ten typ červeného, které bych dokázal pít furt a stále dokola. Ale to by byla pro vás, respektive diverzitu příspěvků zde na blogu, asi trochu škoda :-)