Minulý týden jsem vyrazil na průřezovou ochutnávku justWINE (web), dovozce a prodejce vín a provozovatele hned tří winebarů v Brně. Postupem času se myslím dostanu k vícero ochutnaným vínům (především k ryzlinkové selekci asi samostatně), projel jsem podstatnou část představených kousků, dnes alespoň tři tipy. V prvním případě tak trochu „než se vyprodá“, v poslední době je u některých vinařství důležité udělat nákup včas. A Krásná hora je rozhodně jedním z nich. Třeba jejich výtečný Pinot Noir 2016 jsem stále jen ochutnával a nenakupoval až byl pryč, naštěstí jsem si uložil a stále mám něco ročníku 2015 :-) Pinot Noir 2017 je stylově lehčí, čerstvý, peckovinově ovocný, svíravý, snadno pitelný. Líbil se mi Pinot Gris 2017, mix několika tratí a klonů, částečně ve starších sudech. Čerstvé, čisté, energické bílé, spíše florální, s bezva kyselinou, vyvážené, s decentním projevem dřeva. Bezvadné přímější pití ideální po sklence v restauraci. Ovšem tentokrát mne hodně zaujal Sauvignon 2017. Tuhle odrůdu umí, jak v podobě přímějšího říznějšího voňavého vína tak coby složitější komplexnější víno s výraznějším vlivem dřeva. Tahle sedmnáctka je něco mezi – různé klony a vinice, navíc několik postupných sběrů. Mix dřeva, nerezu a části macerované měsíc se slupkami. Čerstvé, voňavé, s poměrně komplexní aromatikou mísící ovocnost, něco herbálních tónů a bylinek. Suché, šťavnaté, s výtečnou kyselinou, středně plné, pěkně postavené, docela dlouhé, s fajn strukturou. Parádní pitelnost a přístupnost s mnohým navíc, pokud chcete vínu věnovat větší pozornost. Tohohle je zrovna docela dost, ale stejně bych neváhal. Tuplem ne při maloobchodce pouhých 235 Kč.
Zajímavý úlet byl Menestrel Merlot 2015 rumunského Crama Rotenberg. Školeno je to asi rok v sudech z rumunských dubů a nevím, jestli je zrovna tohle důvodem pro specifickou vůni, ale prý ji sdílí i další jejich vína i mezi ročníky. Tou vůni je kouř, ve víně je nějaké to tmavší peckové ovoce a trocha oxidativního projevu, ale dost dominuje právě uzený nakouřený projev. Ale ne takový ten běžný z toastovaných sudů, tohle je intenzitou někde úplně jinde a spíš evokuje projev výrazně zauzené tresky a rašelinné whisky. A projev se dost opakuje i v chuti, opět s tmavší ovocností, nějakým tím tříslem a slušně postavené. Zajímavost do slepé degustace :-)
A jedny bubliny na závěr. Giró Ribot je celkem fajn producent a na našem trhu už má zastoupení docela dlouho, jejich Cava SPUR vzniká lehce netradičním způsobem. Jde o spojení odrůd Xarel·lo a Chardonnay, ruční sběr z vinic 20-30 let starých. Před fermentací část moštu zachladí a použijí ho místo cukru coby tirážní likér, stejně tak jej používají (pokud je třeba) coby dozáž. Takže tam je jen a pouze cukr ze stejných hroznů ze kterého víno vzniklo a žádný jiný navíc. Na kalech leží zhruba dva roky. Barva spíše světlejší, velmi pěkné vytrvalé perlení. Pěkné aroma, malvicovo-pecičkové, sušené květy, dotyk citrusové kůry a lehounce štych chleba s ořechy. Suché, šťavnaté, chuť pěkně kopíruje vůni, důraznější, dobře vybalancované. Intenzivní, zajímavé pití.