Covid-19 do hodnocení vidle nehodil a tak už známe finalisty MAKRO Vinař roku České republiky pro rok 2020. Při pohledu na seznam jsem se musel ujistit, že mi omylem nepřišla tisková zpráva z loňského či předloňského ročníku, ale ne. Prostě se v rámci kolekcí v téhle soutěži točí obvyklí podezřelí oslovující široké spektrum hodnotitelů. Pro letošek jsou tedy ve finále Vinařství Mikrosvín Mikulov, Ing. Miroslav Volařík, Milan Sůkal, Znovín Znojmo, Sonberk, Zámecké vinařství Bzenec, Spielberg a Nové vinařství. Mikrosvín a Zámecké vinařství Bzenec jsou navíc „jedna parta“. Už příští týden uvidíme, jak to nakonec dopadne.
Tohle, jestli v tom není moc háčků, vypadá jako docela přelomová záležitost… nový elektrokatalyzátor exceluje ve výrobě etanolu z oxidu uhličitého a vody. A toho průmyslového alkoholu, co díku tomu budeme mít! Konec dotací v řádu stamilionů euro na „krizovou destilaci“ přebytečného vína ;-) Takového toho, co o něm vinaři ve Francii, Španělsku či Itálii tvrdí, že ho neprodají kvůli nižší spotřebě při koronavirových uzávěrách a vyšším clům do USA, ale ve skutečnosti je problém trochu jinde…
Liquor Control Board of Ontario, společnost s téměř monopolem na distribuci alkoholu v kanadské provincii Ontario, má k dispozici a sama nechává dělat rozbory prodávaných vín a dalších nápojů. A minimálně informace o obsahu cukru dává veřejně k dispozici na webu. Můžeme si ji tak ověřit u slavných značek v běžné obchodní síti. Pravdě spíše té Kanadské a Americké, ale mnoho vín je k dispozici i u nás. Pohled na čísla naznačuje, jakým směrem se chuť zákazníků upíná pokud jde o červená vína. Slavný Yellow Tail Shiraz má 8 g/l, čemuž osobně nejsem schopen říkat „suché červené“. I Jacob's Creek Shiraz Cabernet Sauvignon je na 7 g/l, různá základní červená od Lindeman's 9-11 g/l, Hardys Stamp Series Shiraz Cabernet Sauvignon 11 g/l . A není to jen Austrálie. Extrémně populární Caymus Special Select Cabernet z Napa má 10 g/l a Beringer Napa Valley Cabernet rovnou 11 g/l. Slavné velké značky z Chile se ovšem drží na „evropském maximu“ ke 4 g/l a totéž platí pro Argentinu. Ovšem taky málokdy jdou pod něj…
K čemu se hodí „morová okénka“, ze kterých se za epidemie v sedmnáctém století ve Florencii prodávalo víno? Inu ke svému původnímu účelu udržení odstupu, jen dnes je to jiná nákaza a krom vína tak můžete dostat i kafe, Aperol Spritz a další koktejly nebo zmrzlinu. Návrat k tradicím, to je krása! Jen zaplatit je doporučené bezkontaktně kartou či telefonem, za moru bylo třeba dát mince na kovový tácek a prodejce je následně dezinfikoval octem :-)