Na přetřes se opět dostala problematika spotřební daně na tichá vína. Aktuálně je nulová a ozývají se hlasy, že by se mělo změnit. A možná, i při započtení veškeré administrativy, a samozřejmě pokud by bylo aplikováno celoevropsky a nekompenzováno v zahraničí nějakými dotacemi, by o ní uvažovat dávalo smysl. Riskuji, že teď naštvu spoustu vinařů (a také dovozců tichých vín a mnoho dalších) i z řad těch, co mne zatím tolerují, ale upřímně… vlastně mi přijde trochu nefér, že na tichá vína žádná spotřebka není. Hodně vysoká je na destiláty, je i na pivo, na fortifikáty, na vína šumivá. Jen tichá mají výjimku a je dost sporné, zda se zdravotní přínos/ztráta z dvojky červeného versus malé sklenky dobré slivovice nějak liší. Úplně nejspravedlivější by mi samozřejmě přišel systém, pokud se tedy stále bavíme o argumentovaných cílech jako „snížení společenských nákladů na veřejné zdravotnictví“ či „řešení kriminality a dopravních nehod“ a podobně, a pokud zatím nebudeme řešit technické komplikace, aby byla spotřební daň stanovena dle obsahu alkoholu a naprosto nezávisle na typu nápoje a zjednodušena administrativa výběru. A pak se bavme o výši daně, počínaje nulou dál. Ovšem pokud by se jako základ vzala spotřebka na destiláty, protože tam ji vůle snížit bude naprosto nulová, a stejně aplikovala na pivo, tak by tu nejspíš došlo k celonárodnímu povstání :-)
Jen pár čísel, snad v tom nemám zásadní chybu. U piva je sazba 32 Kč / hl (základní, pro menší vyrobené objemy mini a mikropivovarů je i výrazně nižší) za každé celé hmotnostní procento extraktu původní mladiny, na půllitr běžné jedenáctky z běžného pivovaru to tedy vychází 1,76 Kč. Pokud by se použila sazba jako u šumivých vín (navrhovaná i pro tichá), která je 2 340 korun/hl, tak tam půllitr vyjde nemalých 11,70 Kč! Víno má samozřejmě víc alkoholu, jedenáctka pivo bratru 4,5 % a běžné šumivé víno má zhruba 12 %, ale i tak je daň u šumivek za procento alkoholu násobně vyšší. No a u destilátů je to ještě jinak, 32 250 Kč za hektolitr čistého etanolu, tedy u běžné půllitrové láhve 40 % alkoholu to vychází na 64,50 Kč. Přepočteno na sedmičku bublin je to 29 Kč oproti současným 17,55 Kč, u půllitru jedenáctky by aplikace stejné daně jako u destilátů znamenala zaplatit 7,26 Kč a tedy jen na dani o 5,50 Kč více! Jen chci naznačit, že jestli už chceme vypouštět džina z lahve, naprosto správně se bavit o společenských a zdravotních rizicích konzumace alkoholu a tak podobně, tak by asi bylo fajn začít měřit všem stejným metrem. Protože upřímně nevidím „zdravotně“ důvod, proč by se jeden běžný panák destilátu měl podílet na dani stejně jako tři piva nebo víc než půl flašky bohémky. A proč by můj efekt na utrženou spotřební daň, i kdybych nakrásně vypil za den flašku tichého ryzlinku, měl být nulový…
Ale moc rád o tomhle budu vést debatu. Mají pijáci vína méně dopravních nehod v autech, méně si rozbíjejí tlamu na kolech? Chci čísla! Rvou se méně, dělají menší bordel a méně mlátí manželky? Chtěl bych tomu věřit! Je to „zdravější“ pití? Výsledky studií jsou v tomhle, alespoň co tak sleduji, spíš rozporuplné. Nebo je to prostě „kulturnější“ alkohol, který by skutečně měl mít výsadní postavení? A proč potom jen víno tiché, copak šumivé je v něčem zásadně horší?Pokud výše uvedené platí, týká se to i piva, nebo by se u něj měla spotřebka zvýšit? Nebo je jediným opravdovým „zlem“, které by mělo být daněno o hodně více, skutečně destilát? Měli bychom se tématem spotřební daně na tichá vína přestat zabývat, protože související administrativa by možná stála stejně jako ekonomický přínos, zkomplikovala život domácím producentům a dovozcům a v jen víno zdražila pro koncové konzumenty? A je to potom „spravedlivé“ vůči lihovarům a pivovarům? Co takhle spotřební daň na alkohol zrušit úplně a veškeré alkoholické nápoje prodávat jen ve specializovaných obchodech „Tekuté jedy“ a za ceny masivně vyšší? Spotřeba legálního alkoholu klesne, nechť bují podloudná destilace! Samé otázky. Jdu si nalít nějaké bubliny, abych alespoň trochu spotřebně daňově přispěl, a dál to rozmýšlet…