Mám rád staré klenuté sklepy, vůni dřevěných sudů a ruční práci. Dobře se na ni dívá! Ale stejně jsem v Bordeaux docela ujížděl na tom, když ukazovali různé jejich nové sklepní vychytávky a drobná vylepšení. Ale i u těch velkých slavných château šlo při práci se sudy hlavně o ruční práci. A pak jsou tu nové high-tech projekty, třeba „sklep“ španělského giganta Félix Solís Avantis (jejich největší vinařský závod je továrna schopná zpracovat 7.5 milionu kilogramů hroznů denně a celková kapacita závodu je nějakých 175 milionů, spadá pod ně třeba populární značka Viña Albali). Inspirována jedním závodem na vyzrávání bourbonu v USA, osmnáctipatrová budova má kapacitu 130 tisíc barrique sudů objemu 225l, energii dodává střecha pokrytá solárními panely, budova udržuje konzistentní teplotu a vlhkost a je plně automatizovaná. Bez dotyku lidské ruky dokáže denně převézt tisícovku sudů, sudy automaticky naplnit či víno z nich stočit, zvládne vymýt ozónovanou vodou a vypařit 90 sudů v hodině. Není to moc romantické, ale celý systém zvládnout obsluhovat dva lidé a jedná se o fascinující záležitost. Video k projektu níže.
Je to jen pár měsíců, co jsem tu psal, že slavný šampaňský dům Henriot si do svého portfolia pořídil François Pinault, krátce potom co ovládl i Champagne Jacquesson (nejdříve část, pak komplet). Dnes je zase všechno jinak. V tiskové zprávě plné bezobsažných hlášek Pinault, resp. jeho skupina Artémis Domaines, oznámila, že pro Henriot našla nového majitele, který „poskytuje nejlepší záruky pro zachování savoir-faire tohoto symbolického šampaňského domu.“ Je jím… nikdo jiný než Terroirs et Vignerons de Champagne (TEVC), největší družstevní skupina v Champagne, ze které je určitě nejznámější značka Nicolas Feuillatte (nejprodávanější šampi ve Francii a dalších 10 milionů lahví exportují). Samotné TEVC zastřešuje 82 družstev, která zastupují téměř šest tisíc vinařů na 2750 hektarech. Prodej ještě musí schválit regulační orgány, ale nepředpokládá se, že by došlo k zablokování. Vzhledem k odlišnému statutu vinařství je také pravděpodobné, že Henriot zůstane „samostatně“, s vlastním zdrojem hroznů i závodem, podobně jako dřívější nákup TEVC, dům Henri Abelé. Ale kdo ví, jaké s ním mají plány…
A když jsme u těch výrazných změn u slavných značek… Axel Heinz, který si střihl sedmnáct let coby winemaker u italské legendy Ornellaia, a mnoho let řídil jak ji tak neméně slavné Masseto a dosáhl s nimi nových výšin, se rozhodl odejít. Heinz se narodil v Německu, ale vychován byl ve Francii a studium si střihl na univerzitě v Bordeaux. A kariéru také začal v oblasti, u Château La Tour Carnet a v Saint-Émilionu. Chvilku se nevědělo, kam povedou jeho kroky dále, jen že půjde „o novou výzvu zpět ve Francii.“ Nyní už je jasné, kdo ho přetáhl. Jde o zásadního amerického vinného hráče Lawrence Family Wines Estates (jehož majitel vlastní i několik regionálních bank a také jedno z největších zemědělských impérií v zemi, krom révy se věnuje bavlně, rýži, kukuřici či citrusům), Heinz se stane šéfem jejich nedávné akvizice v Bordeaux, Château Lascombes. Očividně mají s tímhle klasickým představitelem apelace Margaux velké plány…
Mimochodem právě Bordeaux zažilo jedny z největší protestů proti reformě penzí a věku odchodu do důchodu. Protestovalo se už v době, když jsem ve městě byl, v uplynulých dnech i hořely vrata radnice a podobné zábavnosti. Jedním z emblematických záběrů protestů se stalo video níže. Pár sedí u stolečku podniku v centrální části města, užívá si sklenku vína (že by místního Cabernetu?) a na pozadí zuří protesty a hoří oheň. Další lidé se v klidu usazují u stolečku vedle. Francouzská pohoda.
Diners sitting outside at a café in the French city of Bordeaux enjoyed their wine not far from the glow of a raging fire lit by demonstrators protesting divisive pension reforms. https://t.co/awqtadrgCp pic.twitter.com/wMkSgCZpQK
— ABC News (@ABC) March 27, 2023