Pro rok 2023 OIV předpokládá, a viní především choroby, mrazy a samozřejmě v některých oblastech a zásadně drastické sucho, nejnižší produkci vína za posledních 60 let. Aktuální odhad je někde okolo 244 milionu hektolitrů celosvětové produkce, což je propad o nějakých 7 % oproti již tak slabšímu roku 2022. Ovšem na 214 milionů hektolitrů v roce 1961 to furt nemá. Ve výsledku ale možná nebude tak špatně, vzhledem k poklesu poptávky by nižší sklizeň mohla trochu vypomoct vyprázdnit sklady, které se u některých producentů a oblastí začínají povážlivě plnit. Samozřejmě se to říká snadněji, pokud jste jen konzumentem a ne producentem…
V březnu loňského roku jsem psal o potížích kultovního jurského producenta, kterého těsně před válkou na Ukrajině koupil ruský investor. A zmiňoval se, že podnik je možná zpět ve francouzských rukou, ale celá ta transakce a změna dost smrdí. Nyní se ukázalo, že v červnu letošního roku byl majetek společnosti Domaine Ganevat obstaven francouzskými soudy. Vinařství totiž zpět zakoupil Benoît Pontenier, šéf Prieuré St-Jean de Bébian (další vinařství vlastněné synem stejného ruského ocelářského oligarchy jako Ganevat, ale dělají teda moc pěkná vína), za částečné investice nového Ganevatova enologa. V podstatě se ale ukazuje očekávané, že Pontenier vinařství zakoupil od oligarchy za jeho vlastní peníze, které získal skrze nějaké kyperské fondy. Víc k tématu přední odbornice na Juru, Wink Lorch. Každopádně je mi Ganevata trochu líto, tohle si za vše co vybudoval nezasloužil.
Na Château Margaux se mění CEO, nově tuto hvězdu Bordeaux z nejzářivějších poveden Alexis Leven-Mentzelopoulos, syn současné ředitelky Corinne Mentzelopoulos, která po 43 letech odchází do důchodu. Leven-Mentzelopoulos každopádně v nejbližší době nečeká žádné zásadní změny ve směřování château ani v týmu, který za víny stojí. Každopádně to tam mají aktuálně dost efektní, mám kupu fotek a zážitků, možná bych měl něco sepsat…
Což mi připomíná… víte, jak si ve vinném byznysu hrají velcí hoši? Treasury Wine Estates, jedna z pěti největších vinařských společností světa, se aktuálně rozhodla pořídit si Daou Vineyards z amerického Paso Robles. Za možná až miliardu dolarů. Součástí ceny je značka, vinařství, návštěvnické centrum, jejich prodejní aplikace a jen nějakých 162 hektarů vinic. Bratři Daou, původem inženýři z Libanonu, dokázali vybudovat miliardovou společnost za nějakých šestnáct let a jejich vína slaví úspěchy jak v restauracích a maloobchodě, tak v hodnoceních amerických kritiků. W. Blake Gray má k celému prodeji hodně zajímavý článek, tohle je prostě úplně jiná hra :-)
Společnost Berry Bros & Rudd, nejstarší britský obchodník s vínem založený v Londýně v roce 1698 (viz. starší článek), spojila síly s producentem portského Symington Family Estates (pokud vám jméno nic neříká, tak vězte, že pod ně spadá třeba Graham’s či Dow’s) a společně ovládli Hambledon Vineyards, jednoho z top producentů anglických bublin (psal jsem už dříve, opakovaně, umí skvělé věci). A to v době, kdy někteří producenti tvrdí, že pěstování révy se v UK stává obtížnějším. Oproti obecně převažujícímu názoru, že Spojené království se v důsledku teplejších klimatických podmínek stalo příznivějším pro pěstování révy. Jenže teplo není všechno a chaotické chování počasí či 140 mm srážek v červenci si taky vyberou svou daň…
Když se nic nezmění, tak v roce 2025 se španělská apelace Penedès stane první stoprocentně bio certifikovanou! Jistě, mají na to lepší podmínky než třeba u nás. A i díky sdružením/klasifikaci jako Clàssic Penedès na tom pracují už nějaký ten pátek. Ale stejně… palec nahoru!