Představte si, že jste pařížský obchodník s vínem, který je osloven zástupcem ruského páru, který zbožňuje pít jen to nejlepší, a je na víkend v Paříži. S tím, že chtějí Pétrus 2000. To není jen nějaké obyčejné víno, to vás hned zaujme! A chtějí rovnou dvanáct lahví, později navýšeno na osmnáct a k tomu dvě luxusní šampaňská. Ani vzhledem k současné situace je nepošlete tam kam slunce nesvítí, ale využijete své kontakty k svižnému zajištění lahví, ze kterých očekáváte tučný zisk. Předání objednávky si domluvíte v bistru a platbu, 95 tisíc euro, hezky v hotovosti. Jenže pak zjistíte, když už jsou vína fuč, že jste dostal falešné bankovky. Podvodníci už stojí před soudem, ale já si skoro říkám, že v podobné situaci si to obchodník skoro zasloužil. Každopádně podvody s vínem mi připomínají…
Určitě nejslavnější padělatel velkých vín, na Netflixu má vlastní film, byl odsouzen na deset let a odseděl si šest. Před třemi roky byl deportován zpět do rodné Indonésie (kde se různých podvodů účastní další členové jeho rodiny, kupříkladu jeho strýček zpronevěřil 420 milionů dolarů a pak si vykoupil cestu ven z vězení). Rudy Kurniawan, měl jsem tu o něm ostatně článek Po stopách padělaných velkých vín s Mr. Conti, si našel nový koníček. V Singapuru pořádá degustace, na které jeho fanoušci a podnikatelé z řad miliardářů dodají ta z nejvzácnějších vín světa. Rudy ke každému z nich vyrobí svou verzi dle svého originálního „receptu“ (viz některé dřívější). Během večeře se pak jednotlivé páry chutnají naslepo. A Rudyho kreace jsou lepší než originál! Nejspíš proto, že chutnají čerstvěji než velmi stará pravá vína, ale kdo ví! Co se potom děje s prázdnými lahvemi těch vzácných vín by jistě stálo za prozkoumání…
Francouzští vinaři rozmlátili na deset tisíc lahví s cavou a vypustili tank se španělským roséčkem. Na silnici u toho hořely pneumatiky a celkově vypadalo hodně drsně. To vše u hraničního přechodu mezi oběma zeměmi a na protest proti levnému dovozu, který dramaticky ovlivňuje prodej domácího vína. Není to poprvé a asi ani naposledy…
Vinařství Meyer-Näkel patří bezesporu mezi špičku německé oblasti Ahr a do elity světových producentů charakterních vín z odrůdy Pinot Noir. Katastrofální povodně z roku 2021 smetly jejich vinařství a kompletní ročník 2020 v sudech. Sestrám Meike a Dörte Näkel se povedlo na poslední chvíli utéct ze sklepa, ze kterého se snažili zachránit alespoň nějaké vybavení. Unášela je velká voda, ale podařilo se jim zachytit na stromě u Dernau, kde je k ránu – po osmi hodinách křečovitého držení se větví stromu – zachránili. Jejich matka je přesvědčena, že strom, který se stal jejich útočištěm, navíc zasadil jejich dědeček. A začali znovu prakticky od nuly. Ve dnech po povodni se podařilo najít, kilometry daleko od vinařství, celkem devět nepoškozených sudů s jejich pinoty. Vše, co jim zbylo. Vína před nějakou dobou nalahvovali, se speciální vinětou která ve tmě odhalí pozici, na které se to které víno našlo. 280 lahví z každého sudu. Lost Barrels. Některá speciální lahvování jsou prostě jen trik k upoutání pozornosti k obsahu nijak zvlášť zajímavému, ale tohle je hodně silné…
Dnes začala vycházet, prozatím na webu a s plánem příští rok i v tištěné podobě, domácí mutace legendárního časopisu WIRED. Nepůjde jen o překlady textů od kolegů z jiných zemí, zásadní část obsahu budou tvoři originální texty. Těší mne, že jsem mohl hned na úvod přispět do osobnější komentářové sekce Voices dumáním nad vín... ech... vodou :-) A držím časopisu palce.