Do Prahy nedávno dorazila Elisabeth Geil-Bierschenk z rodinného Weingut Ökonomierat Johann Geil (web) v Bechtheimu v oblasti Rheinhessen. Já měl možnost prohodit s ní pár slov v rámci degustace portfolia dovozce Foltýn Wine. O vinařství už jsem tu psal opakovaně, poprvé trošku víc u jejich Bechtheimer Riesling -S-, ale nedávno jsem tu měl třeba horizontálu čtyř jejich ryzlinků ročníku 2021. Nedějí se u nich žádné převratné novinky, jako všichni ostatní bojují s klimatickou změnou a dělají co mohou především ve vedení vinic, aby stále mohli dělat suchá a nijak těžká klasická vína, ale jinak platí vše dříve řečené :-) Takže se můžeme rovnou vrhnout na poznámky.
Ze základní gutswein řady (když nepočítám vína v litrovkách) byla k ochutnání tři bílá vína. Grüner Silvaner 2023 je víno docela voňavé, herbálně-florální, čisté, v chuti trochu krémové a zakulacené s decentním znatelným zbytkovým cukrem. Scheurebe 2023 je stylově takové trochu „sauvignonové“, hodně čerstvé a především florální, bezové, pěkně čerstvé. V chuti suché, s fajn kyselinou a decentním dotykem cukru, příjemné, s ovocností do citrusů, slušně dlouhé. Fajn. Riesling 2023 je klasika, stále čerstvě citrusový ale již (vlastně víc než bych čekal) nazrávající, s trochu cukru, čistý, dobře pitelný. Fajn věc po skle k obědu, nic složitého :-)
U ryzlinků byla možnost srovnání s vyššími řadami. Riesling Bechtheim 2023 je fajn kombinace meruňky a citrusů, s výraznější a lehce exotickou aromatikou, v chuti důraznější, se znatelně vyšší šťavnatou kyselinou, minerální linkou, vyvážené, hezky postavené a docela dlouhé. Moc fajn a kvalitativně skok nahoru znatelný. Riesling Geyersberg 2021 je stále čerstvý ale jasně nazrávající kousek, citrusy a trocha exotické ovocnosti, medová linka. Suché, čisté, strukturované, s moc pěknou kyselinou, minerální linka, vyváženost, fajn délka. Moc pěkné víno.
Riesling Sekt brut 2020 si nechávají zpracovat z jejich tichého základu mimo vinařství, plnou technologii na to nemají. Odstřelují postupně po nejméně roce a půl, jak je zájem trhu. Dozáž 9 g/l. V projevu něco citrusů, docela toastové, čisté, spíše suché, slušně dlouhé, s pěkným perlením. Solidní bubliny, ale nic z čeho bych lezl po zdi.
V jejich top řadě se nachází též Weisser Burgunder Reserve 2022, pochází ze starších keřů na trati Bechtheimer Stein, poloze se sprašemi a jíly nad vápencem. Mají tam vysazeny především burgundské odrůdy. Oproti jiným bílým školeno v 500l dubových sudech. Plnější, koncentrovanější bílé se solidní ale nijak výraznou kyselinou, prakticky úplně suché, se žlutou ovocností, krémové, bohatší, s docela výrazným (na mne možná až moc) vlivem dřeva. Tohle není úplně můj styl, upřímně vlastně ani jejich nerezová bílá burgunda mi tolik nesedí.
Ale jejich červená mne baví o dost víc. Zde se chutnal Frühburgunder Bechtheim 2020, tedy ranná mutace Pinotu Noir známá též jako Pinot Noir Précoce nebo u nás Jakubské. Moc pěkná expresivnější pinotová vůně, zralejší červeně peckovinově ovocné, středně plné s fajn kyselinou, uhlazenější třísloviny, červená ovocnost a dobře zapracované dřevo, vyvážené a slušně dlouhé. Příjemné pití. Spätburgunder Bechtheim BQ 2022 je nedávno lahvovaná ukázka pinotu klasického. Opět docela voňavé, expresivnější červeně ovocné s linkou kořenitosti, kouřovosti a trochu výraznějšího dřeva. Mladé, suché, šťavnaté, středně plné až plnější, úplně suché, s dobrou kyselinou a červenou ovocností, fajn délka. Slušný kousek.
No a na závěr něco sladkého, Riesling Geyersberg 2021 auslese, víno s alkoholem jen 8.5 % a zbytkovým cukrem 107 g/l. S vůni medovou a zralým žlutým až tropickým ovocem a florální a kořenitou linkou. Sladké ale se šťavnatou kyselinou, intenzivní, energické a neutahané. Povedená klasika.