Zprávy ze světa vína dnes začneme další z kategorie „soutěžní sommelieři by měli vědět…“ :-) Rhôna má totiž nové Cru, už osmnácté v pořadí. Po devíti letech, naposledy šlo o Cairanne v roce 2015, byla z původního Côtes du Rhône Villages povýšena obec Laudun. Na místních 591 hektarech jsou docela důležitá a hodně dobré jméno mají voňavá florální bílá vína, tvoří skoro třetinu produkce a číslo stále pomalu stoupá. Ono se není čemu divit, za propad spotřeby vína ve Francii za posledních třicet je v podstatě čistě zodpovědný pokles zájmu o červené, viz graf níže, spotřeba bílého je relativně stabilní a růžového dokonce stoupla. Třeba takové Château d’Issan, slavný producent z Margaux, mezi svými historickými vinicemi vysázel Viognier, Roussanne, Marsanne a Rolle (aka Vermentino) a příští rok půjde tahle „Rhônská směs” poprvé na trh. Vinný svět se mění…
Slyšeli jste o deklaraci Vitaevino? Projekt na podporu „ohroženého odvětví“ v podobě vinařského podnikání, kdy je podpis deklarace „důležitý pro obhajobu právoplatného a trvalého postavení vína v naší společnosti i pro uznání socioekonomické role, kterou víno hraje v našem hospodářství, životním prostředí venkova a v naší kultuře.“ Přečtěte si celou deklaraci a doprovodné texty, je k tomu i videoprojekt. I přesto, že jde o celoovrepskou záležitost s podporou různých vinařských institucí v Itálii či Španělsku (u nás to oficiálně propaguje Vinařský fond), tak podpisů zatím spíše pomálu.
Uskupení LVMH (Moët Hennessy Louis Vuitton) si pořídilo dalších pár kousků Burgundska do svého portfolia. Bernard Arnault tentokrát upřel zrak ke Côte d’Or a vysolil 15.5 milion EUR za 1.3 ha vinic. Po půl hektaru v Corton-Charlemagne a Romanée-Saint-Vivant a k tomu 0.3 ha v Corton Bressandes. Ve všech případ šlo o vinice původně patřící Poisot Père & Fils a rodina na nich bude prozatím nadále hospodařit, společně s tím co jim zbylo, jako by se nic nestalo. Důvodem prodeje je, jak jistě tušíte, francouzské dědické právo a brutální daň uvalená na dědice i pokud jde o přímé potomky. Připočtěte aktuálně extrémní ceny vinic v Burgundsku a vyjde vám, že spoustě vinařství nezbývá než část jich prostě odprodat bohatým hráčům jako LVMH. Začarovaný kruh, které tento prodej tak nějak ještě víc posílí.
Mimochodem do burgundských vinic a vinařství teď nalil peníze i Joe Tsai, spoluzakladatel čínské platformy Alibaba, konkrétně do poloh v Charmes-Chambertin, Mazoyeres-Chambertin a Ruchottes-Chambertin. Už brzy na Alibabě! Jo a objevila se i částka, kterou Domaines Barons de Rothschild (Lafite) zaplatilo za vinařství William Fèvre, které jen krátce předtím zakoupila skupina Domaine Artémis (za tou stojí François-Henri Pinault a sledovat jeho měření vinných pindíků s Arnaultem je už delší dobu tak trochu smutná „zábava“). Févre měl, krom vinařství a věcí okolo, v Chablis celkem 75 ha vinic z čehož 15.9 ha Premier Cru a 15.2 ha Grand Cru. A to vše přišlo na 99 milionů dolarů…
Podle údajů francouzských vládních zemědělských statistiků to vypadá, že produkce vína ve Francii letos meziročně klesne o 18 % a v porovnání s pětiletým průměrem o 11 % a půjde tak o jeden z nejmenších ročníků za velmi dlouhou dobu. Aktuální odhad je 39.3 milionu hektolitrů a méně to bylo naposledy v roce 1957 a 2021 (byť oproti tomu je propad prakticky všude). Největší ztráty jsou v Juře, oblasti Charentes (tj. vína určená na ušlechtilé vinné destiláty), údolí Loiry a v Beaujolais a Burgundsku. Francie by každopádně ráda dotaci z EU na vyklučení zhruba 30 tisíc hektarů vinic a celkově jich zlikvidovat více než trojnásobek. Prodat nemalou část produkce je totiž prakticky nemožné…