Než se zase vrhnu na hodnocení lahví, a že se mi teď poznámek dost nakupilo a ledasco se chci podělit, tak pár novinek ze světa vína :-) Kupříkladu už se ví, co bude použito 8. prosince coby mešní víno pro slavnostní ceremoniál znovuotevření katedrály Notre Dame v Paříži. Pařížský arcibiskup zvolil víno od Régise a Anne-Reine Anouilových z údolí Loiry, z Domaine de La Bénisson-Dieu. Tedy víno plně naturální, nesířené, nefiltrované, meziročníkovou směs 2022 a 2023 odrůd Chardonnay, Grenache Blanc a Clairette Blanche. Volba je to celkem zajímavá už proto, že jedněmi z naprosto zásadních sponzorů renovace katedrály jsou miliardáři Bernard Arnault a François Pinault, pravidelně si poměřující pindíky kdo zaplatí víc za to či ono vinařství v Burgundsku či jinde, a majitelé mnoha ikonických francouzských domén. Inu žádný Latour ani Yquem, bude to jinak. Régise a Anne-Reine mají „nefér výhodu“ že jsou to oddaní a aktivní katolíci, Régis byl dříve šéfredaktorem informační agentury, kterou provozovala katolická misionářská organizace v Paříži, a Anne-Reine zas zastávala pozici v diecézi v Nanterre. Katolická církev pro mešní vína vyžaduje „zkvašené hrozny s ničím navíc“, nakolik se běžně užívají nasládlé přesířené nesmysly, a vinař tak správně argumentoval, že jeho víno je ideálu blíže. Navíc už dříve bylo jeho červené servírováno papeži Františkovi při návštěvě Marseille a večeři s tamním arcibiskupem Jeanem-Marcem Avelinem. Ať tak či onak mne volba potěšila a zároveň jsem si nemohl nevzpomenout na perfektní vinnou epizodu Black Books týkající se právě vína pro papeže, doporučoval jsem ji zde opakovaně. Pokud neznáte, tak si nalejte něco dobrého a užijte si dvacet minut špičkové britské zábavy :-)
Naturálno mi připomíná, že jsme s Družstvem poskládali naturálně degustačně charitativní bedýnku, ze které výnos půjde Armádě spásy na dost potřebné Nocleženky. Zatím se nám nějak nedaří najít vhodné místo (a upřímně se sejít rozumně časově a tak) na další párty, tak alespoň takhle a snad též smysluplně. Za sebe jsem vybral výborný serióznější pét nat od rodiny Schödl.
Šampionem Salonu vín 2025 je Ryzlink vlašský z Pálavy, konkrétně pak suchý pozdní sběr z Purmice ročníku 2022 od Vinařství Volařík. Vlastně se těším na kompletní sestavu, každý rok se excelem s výsledky s radostí probírám a analyzuji je. Samotnými víny v Salonu se propíjím se stejnou rado… ééé… inu tam je to s mým vkusem obvykle trochu složitější, nakolik objektivní kvalita (a především schopnost vín přežít alespoň ten ročník v dobré kondici) od prvních návštěv salonu dramaticky stoupla.
Letecká společnost Qatar Airways najala Master of Wine Anne Krebiehl, aby se starala o jejich nabídku vín a strategii nákupu, která zahrnuje spolupráci s vinařstvími a při hledání jedinečných vín. Pokud s nimi někdy náhodou poletím, tak mou lahvičku korektního základu ze Španělska či Itálie v ceně Economy class to asi neovlivní. Ale až jednou na blogování vydělám majlant a poletím první třídou, tak se poměju! Obzvláště proto, že Anne se celkem specializuje na bubliny, Pinot Noir a Riesling, takže ideál :-) Qatar Airways mimochodem není úplně malý zákazník, ročně na palubách letadel naservírují 550-600 tisíc lahví šampaňského a téměř trojnásobek červených i ještě více bílých vín. Přemýšlím, kdo od nás by si tak mohl Anne předcházet a nabídnout něco pěkného červeného s ne úplně výraznými tříslovinami (které jsou v přetlakových kabinách jen výraznější) v dostatečném počtu… :-)
Zhruba pětina vánočních večírků bude letos bez alkoholu. Což není dobrá zpráva pro producenty. U nás bude číslo znatelně nižší, ale i tak je „no or low“ trend jasný. Upřímně si nedovedu představit přežít firemní večírek střízlivý, pokud bych neodešel po povinném úvodu, ale každý to máme jinak, že jo :-)
Hlavní přímé a nepřímé kanály, jak bylo loni víno evropských vinařských velmocí distribuováno do Ruska, nakolik by za mne bylo lepší posílat jim maximálně tak obsah septiků. Zajímavé, jak Francie a Španělsko jedou spíš nepřímo, zatímco Itálie se s tím vůbec nese*e a valí to tam bez prostředníků.