úterý 5. listopadu 2024

Sherryweek, Svatomartinské, bio Hospices de Beaune, slepičí víno, Ridley Scott, Pichon Baron v bílé a baterky z vína

Tento týden je opět oficiální #sherryweek, přímo jejich apelační organizací podporovaná oslava skvělých vín z regionu. Který se pravda vzpamatovává z povodní, nepěkně to vypadalo jak v Jerezu či Cádizu, tak i městech San Fernando, Chiclana či Puerto Real. Andalusii zasáhlo i brutální krupobití, s kroupami i velikosti golfových míčků. Ve světě se každopádně koná spousta tematických akcí, od nás nejblíž bohužel v Krakově, v ČR jako tradičně zas nic. Pokud jde o sherry, tak více méně platí, že co si nezorganizuji sám to nemám. Kdyby byl zájem, určitě jde zase nějakou tematickou degustaci spáchat. Já mám každopádně doma bohaté zásoby sherry & spol. a další zajímavé speciality (a také nefortifikovaná vína z oblasti) na cestě, takže se při dlouhých zimních večerech zabavím i bez degustace :-)

U nás se už zase přiblížilo Svatomartinské. Letos žádný rekord v počtu lahví nepadne, kvůli počasí (jarní mrazy, sucho a následné naopak lijáky) je sklizeň asi o 30 % menší a oproti průměru se podobně propadne i množství Svatomartinského. Z Čech ho bude minimum, to dostalo zásah mrazy větší. Konkrétně by mělo jít na trh 1.93 milionu lahví (+ blíže nespecifikované množství dalších mladých vín mimo toto značení, část z nich už je dokonce v prodeji), 310 různých vín (z 342 přihlášených vzorků, 6 % neprošlo hodnocením) od 75 vinařství – 144 bílých, 92 růžových a klaretů a 74 červených. Nejvíce je odrůdy Müller Thurgau, hned 77 různých vín. Docela zásadní změnou je ale termín. Tradičního 11. listopadu je totiž v pondělí (v tomhle směru je forma u mladého Beaujolais, tedy třetí čtvrtek v listopadu, praktičtější) a rada Vinařského fondu rozhodla o úpravě podmínek, mladá vína bude možné prodávat i koncovým spotřebitelům už od pátku 8. listopadu. Očekává se, že ceny budou podobné jako loni.

17. listopadu se uskuteční, krom zdejších oslav 35. výročí Sametové revoluce, také 164. charitativní aukce Hospices de Beaune. Prezentovat a dražit se budou vína z docela náročného ročníku 2024, který je ale vůbec prvním oficiálně bio certifikovaným! Výnos z výjimečného Pièce des Présidents (někdy také zvaného Pièce de Charité) Hospices de Beaune tentokrát věnuje organizacím Lékaři bez hranic a Global Gift Foundation. Rekord zatím drží ročník 2022 vydražený za 810 tisíc EUR, po loňském tak trochu zklamání jsou všichni napjatí…

Zase jednou se ukázala síla TikToku (a potažmo krátkých videí na Instagramu), ze „slepičího vína“ La Vieille Ferme především v jeho růžové podobě se stala virální senzace a třeba britský řetězec Sainsbury’s hlásí skoro dvojnásobné prodeje oproti loňsku a krom sedmiček, minilahviček a bag-in-boxů exkluzivně zařazuje u roséčka i magnumky. To bude na předvánočních večírcích veselo! Já se o slepičce naposledy zmiňoval v roce 2015, tuhle řadu vín připravuje rodina Perrin už přes půl století a vždy to byla oblíbená korektní záležitost. Měl jsem nedávno všechny tři barevné varianty a není to nic složitého, ale pije se verskrze dobře. A dá se najít všude možně, dneska už i v našich supermarketech, Rohlík je má teď dokonce ve slevě :-)

A když jsme u těch britských nákupáků… Ridley Scott je nejen úspěšným režisérem, ale vlastní i vinařství v jihofrancouzském Luberonu. Tam je ostatně zasazen i děj oblíbeného filmu Dobrý ročník, který režíroval. Usedlost Mas des Infermières (web) má sice už od roku 1992, ale první komerční ročník vín přišel až v roce 2009. Teď na trh, exkluzivně v Selfridges, dává červené a bílé cuvée pojmenované podle císařských bratří Caracalla a Geta. Jde samozřejmě tak trochu o propagaci jeho nového filmu, Gladiator II, a na vinětách jsou Scottovy ruční kresby obou postav. Dvojky Gladiátora se upřímně děsím, původní film je jeden z mých nejoblíbenějších a považuji ho za téměř dokonalou ukázku čistokrevné filmové zábavy. No uvidíme. Na trh jde i extrémně limitovaná edice vína Ombre de Lune v magnumce přejmenovaná na Imperatores, v bedýnce se Scottem ručně podepsanou kartičkou a mincí použitou jako rekvizita ve filmu. Herci z filmu dostanou po jedné lahvi jako dárek, pár dalších šťastlivců si ji může koupit za v přepočtu zhruba 9 tisíc korun. Ale Caracalla a Geta jsou dostupnější, jak množstvím tak cenou, u nich vysolíte necelých osm stovek :-)

Nedávno jsem tu psal o bílé novince jednoho zásadního vinařství a opakovaně o tom, že (nejen) Francie pociťuje propad spotřeby vína a to především červeného, takže i vinařství či případně celé oblasti se snaží nové situaci přizpůsobit. Teď je to třeba Château Pichon Baron, které na trh pouští bílé poprvé. Les Griffons de Pichon Baron Grand Vin Blanc Sec 2023 je trochu překvapivě stoprocentní Semillon. Navíc jde selekci z top poloh Château Suduiraut v Sauternes naroubovanou v roce 2018 na dvacetileté keře v severní části jejich vinic v Pauillacu. Docela bych ochutnal.

Baterky z vína! A lepší než ty současné! No dobře, takhle by asi vypadal clickbait titulek článku na nějakém jiném webu. Nelžu, narazil jsem třeba na variantu „Víno lze využít k pohonu elektromobilů, ukazuje nový výzkum.„ Připomnělo mi to tenhle… no říkejme tomu vtip. Každopádně realita je trochu jiná, ale i tak zajímavá. Konkrétně se vědcům podařilo nahradit grafitovou (i když se stále častěji používá i kompozit křemík-uhlík) anodu v současných lithium-iontových akumulátorech sloučeninami získanými z kyselin jako vinná a jablečná. Baterka je efektivnější a odpadají i ekologické a další problémy se zpracováním grafitu. Tak uvidíme, jestli se to posune někam dál a bude mít úspěch. Třeba Bordeaux a další regiony získají nové odbytiště pro miliony litrů neprodaného vína… %-)

Komentáře používají Disqus