úterý 1. dubna 2025

Znovín Znojmo + Moët Hennessy

Jak už jste se možná doslechli, tak jedno z nejznámějších domácích vinařství, pořadatel oblíbených putování po vinicích a dalších báječných akcí a podnik, u kterého pro mnohé začala jejich cesta s vínem (hlásím se!) je na prodej. Znovín Znojmo nejspíše brzy změní majitele. Nabídky bylo možno podávat do konce března a zájem o podnik s roční produkcí okolo 2.5 milionu lahví a 500 ha vinic, včetně legendárního Šobesu, projevilo hned několik velkých hráčů z domova i ze zahraničí. Včetně velké zahraničí nápojářské skupiny, která by produkci resp. hrozny mohla využít i jiným způsobem než v pokračování vín, která jistě dobře znáte.

Čímž se dostáváme k LVMH, zásadnímu hráči v oblasti luxusního zboží, skupině vedené tvrdou rukou jednoho z nejbohatších lidí planety, Bernarda Arnaulta. Důležitou součástí impéria je i Moët Hennessy, byznys v hodnotě šesti miliard dolarů s vínem a destiláty, pod který spadá hned několik zásadních vinných brandů, špičkových whisky a koňaku. Jenže propad zájmu právě o koňak a velkoprodukční Champagne způsobil dramatický pokles tržeb a v roce 2024 zisk spadl o třetinu, celá tato divize je tou nejhůře fungující v rámci celé skupiny a něco se musí změnit. Na scénu tak vstupuje Alexandre Arnault, jedno z Bernardových pěti děti, aby prokázal své kvality v boji o nástupnictví v čele LVMH. Bernard se totiž chystá v roce 2029 do důchodu a kdo jej nahradí je zatím nejisté. Ve snaze pozvednou byznys s alkoholem se spekuluje o prodeji některých značek, nakolik to samotný šéf popírá. Osobně spíš čekám obludný marketing a ještě větší tlak na hotely a vůbec HoReCa byznys, v kombinaci s jejich dalšími značkami a možnostmi. Prostě čekejte více míst, kde jejich vína díky „nabídkám, které nejde odmítnout“ nahradí vše ostatní a budou jediné dostupné po sklep. Ale ve hře jsou i nové akvizice, z oblastí s velkým potenciálem a rostoucím jménem na světové scéně…

A konečně jsme v závěru! Moët Hennessy nejsou jen šampaňské domy Krug, Moët & Chandon, Ruinart, Veuve Clicquot a Mercier, ale pod značkou Chandon vinařství produkující bubliny v Argentině, Kalifornii, Brazílii, Austrálii, Číně a Indii. Je to největší bublinová vinice na světě, jen se rozkládá na čtyřech kontinentech. A nově přibude i v úvodu zmíněných 500 ha na Moravě! V očekávání ještě většího zájmu o gastronomii a produkci České republiky s vydáním lokální verze průvodce Gault&Millau a blížícím se příchodem průvodce Michelin (a jistě nových hvězdiček, možná i dvou!) byla investice sotva 40 milionů EUR naprosto logickou volbou. Chandon Moravia budou jejich první bubliny z Evropy mimo Champagne, trénink s novými odrůdami bude jistě velmi náročný. Vzhledem k tomu, že se pro lokální českou značku Bublina uvažuje především o práci s odrůdou Veltlínské zelené, které má Znovín na vinicích dost, bude jejich startovní pozice i na domácích trhu silná. Šumivá Pálava pak jistě vezme lístky prestižních restaurací ztečí, stejně jako se velké popularitě dostane Blanc de Noirs z kombinace odrůd Frankovka, André a Svatovavřinecké. Já se ale nejvíc těším na ročníková vína z konkrétních terroir, především prestižní cuvée Clos du Šobes spojující Rulandské bílé, Rulandské šedé a Ryzlink rýnský rovným dílem a zrající na kalech osm let. Vidím to na deset, maximálně patnáct let, kdy bude v regálech hned vedle Clos d'Ambonnay a za podobný peníz! Protože kdyby nic jiného, ta na fotkách vypadá Šobes násobně lépe, než ta vinice Ambonnay!

P.S. Poslední odstavec je samozřejmě apríl, první dva tvrdá fakta, já ani ten humor neumím pořádně…

Komentáře používají Disqus